Równouprawnienie kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu oraz do zabezpieczenia społecznego
Równouprawnienie kobiet i mężczyzn (art. 33 konstytucji i art. 11[2] k.p.) Dyskryminacja w stosunkach pracy (art. 11[3] k.p. i art. 18[3a] k.p.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Osoba, która zmieniła płeć, nie może zostać zmuszona do unieważnienia małżeństwa zawartego przed tą zmianą, by mieć prawo do emerytury w wieku przewidzianym dla płci, którą nabyła Taki warunek stanowi bezpośrednią dyskryminację ze względu na płeć.
Dyrektywa Rady 79/7/EWG z dnia 19 grudnia 1978 r. w sprawie stopniowego wprowadzania w życie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego (Dz.U. 1979, L 6, s. 24) zakazuje dyskryminacji ze względu na płeć w dziedzinie świadczeń socjalnych, w tym emerytur i rent. Dyrektywa ustanawia wyjątek od tego zakazu, zezwalając państwom członkowskim na wyłączenie z zakresu jej stosowania kwestii związanych z ustalaniem wieku emerytalnego dla celów przyznania rent i emerytur.
Dyrektywa, ze względu na jej przedmiot oraz charakter praw, których ochronę ma ona na celu, ma zastosowanie do przypadków dyskryminacji, których źródłem jest zmiana płci. W tej kwestii podkreślił on, że do celów stosowania dyrektywy osoby, które istotny okres swojego życia spędziły jako osoby innej płci niż ich płeć określona w chwili urodzenia i które przeszły operację zmiany płci, powinny być uznawane za osoby, których płeć uległa zmianie.
Unieważnienie małżeństwa jako warunek otrzymania emerytury państwowej z chwilą osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego dla osób danej płci ma zastosowanie wyłącznie do osób, które zmieniły płeć. Wywiódł on stąd, że uregulowanie brytyjskie jest mniej korzystne dla osoby, która zmieniła swą płeć po zawarciu związku małżeńskiego, w porównaniu do osoby, która zawarła związek małżeński i zachowała swą płeć określoną przy urodzeniu.
Wyrok TSUE z dnia 26 czerwca 2018 r., C-451/16 MB / Secretary of State for Work and Pensions, cvria, KP nr 92/18
Standard: 18067 (pełna treść orzeczenia)
Nie stanowi dyskryminacji ze względu na wiek ustalanie dla systemów zabezpieczenia społecznego pracowników wieku przyznania [przystąpienia do systemu] lub nabycia praw do świadczeń emerytalnych lub inwalidzkich, włącznie z wyznaczaniem w ramach tych systemów różnych granic wieku dla pracowników lub grup bądź kategorii pracowników i wykorzystania w ramach tych systemów kryteriów wieku do obliczania wysokości świadczeń, pod warunkiem że nie stanowi to dyskryminacji ze względu na płeć.
Wyrok TSUE z dnia 24 listopada 2016 r., C-443/15
Standard: 51692 (pełna treść orzeczenia)