Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Pojęcie "pojazd mechaniczny"

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (art. 178a k.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Przedmiotem czynu z art. 178 a § 1kk jest w aktualnym stanie prawnym wyłącznie pojazd mechaniczny. Prawo o ruchu drogowym operuje jedynie pojęciem ,,pojazd”. Nie zawiera zaś definicji pojazdu mechanicznego.

Według dotychczasowego orzecznictwa Sądu Najwyższego pojazdem mechanicznym jest każdy pojazd przeznaczony do poruszania się po lądzie, wodzie i powietrzu, który uruchamiany jest energią niepochodzącą z siły pociągowej zwierząt lub mięśni ludzkich. Pojazdem mechanicznym w ruchu drogowym zaś jest każdy pojazd drogowy lub szynowy, napędzany umieszczonym w nim silnikiem, jak również maszyna samobieżna lub motorower. Jest faktem, iż motorower marki (...), którym w chwili zdarzenia poruszał się oskarżony może być także uruchomiony przy pomocy siły mięśni ludzkich. Ma pojemność skokową wynoszącą 49 cm 3 . W ocenie sądu nie zmienia to tego, iż w chwili zdarzenia użytkowany był jako pojazd mechaniczny, co jednoznacznie wynikało z zeznań funkcjonariuszy policji.

Wyrok SR w Siedlcach z dnia 10 listopada 2016 r., II K 487/16

Standard: 8175

Obowiązująca ustawa karna jak i ustawa z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515) nie definiują określenia "pojazd mechaniczny", jakkolwiek ta druga w art. 2 jednoznacznie odróżnia pojęcie: "pojazdu silnikowego", od "roweru", stanowiąc iż tym pierwszym jest "pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego", zaś tym drugim "pojazd jednośladowy lub wielośladowy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem".

Za pojazdy mechaniczne należy uznać pojazdy zaopatrzone w poruszający je silnik (pojazdy samochodowe, maszyny rolnicze, motocykle, lokomotywy kolejowe, samoloty, helikoptery, statki wodne i inne), jak również pojazdy szynowe zasilane z trakcji elektrycznej (tramwaje, trolejbusy). Jeżeli chodzi o inne – niemechaniczne – pojazdy, to będą nimi w szczególności zaprzęgi konne, rowery, a także statki żaglowe, szybowce. Ponadto nie są pojazdami mechanicznymi rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 , które zachowują wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy, umożliwiające ich zwykłą eksploatację jako rowerów.

Wyrok SN z dnia 25 października 2007 r., III KK 270/07

Standard: 14247

Komentarz składa z 41 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38662

Komentarz składa z 71 słów. Wykup dostęp.

Standard: 39729

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.