Rzucenie petardy a narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo (art. 160 k.k.)
Narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 160 k.k.) Odpowiedzialność organizatora imprezy masowej
Spowodowanie wybuchu petardy pod wózkiem ze śpiącym dzieckiem, do czego dążył oskarżony , ocenić należy jako bulwersujący wybryk. W czasie zajścia oskarżony był najprawdopodobniej pod działaniem alkoholu, co najwyraźniej stępiło jego krytycyzm. Szczęściem w wyniku eksplozji zarówno matka jak i dziecko nie ponieśli uchwytnych obrażeń narządu słuchu.
Paulina G. w chwili wybuchu znajdowała się w odległości mniejszej niż 7,5 metra od miejsca inicjacji petardy , natomiast małoletni P. C. znajdował się w odległości jeszcze mniejszej niż jego matka. Sporządzone opinie korelują ze sobą. Płynie z nich jednoznaczny wniosek ,że na skutek działania oskarżonego małoletni i jego matka narażeni byli na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pod postacią ostrego urazu akustycznego z pęknięciem błon bębenkowych i ciężkimi następstwami pourazowymi o charakterze utraty słuchu. Należało zatem przyjąć , że oskarżony swym działaniem w ramach zarzutu opisanego jako pierwszy wyczerpał znamiona przestępstwa z art.160 § 1 kk. Najogólniej rzecz ujmując zachowaniem wyczerpującym znamię narażenia w rozumieniu art. 160 kk jest między innymi takie zachowanie sprawcy, które przenosi człowieka ze stanu bezpiecznego dla jego życia lub zdrowia w stan narażenia go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. W sytuacji przez sprawcę już stworzonej, a więc bez dalszych działań z jego strony, istnieje duże prawdopodobieństwo nastąpienia w najbliższym czasie wymienionych w przepisie skutków.
Wyrok SR w Piszu z dnia 21 lipca 2017 r., II K 665/16
Standard: 8158 (pełna treść orzeczenia)
Nie wymaga udowadniania, że odpalanie petard z natury swej niesie ryzyko zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego, przy czym niebezpieczeństwo uszkodzenia ciała jest największe w bezpośredniej bliskości odpalanej petardy, tj. w promieniu kilku metrów. Również powszechnie znana jest okoliczność, że mimo obowiązujących zakazów oraz niejednokrotnie wbrew zdrowemu rozsądkowi, dochodzi do używania petard i innych materiałów pirotechnicznych w okolicznościach oczywiście zagrażających bezpieczeństwu ich użytkowników i osób postronnych. Okazje do takich zachowań stwarzają szczególnie sytuacje, w których wyrażane są emocje, spożywany jest alkohol, obchodzone są uroczystości towarzyskie, rodzinne lub z udziałem szerszej społeczności.
Wyrok SN z dnia 20 lipca 2005 r., II CK 794/04
Standard: 73545 (pełna treść orzeczenia)