Udział właścicieli lokali z indywidualnym system ogrzewania w kosztach ogrzewania części wspólnych
Opłaty eksploatacyjny, inne opłaty i obciążenia (art. 4 u.s.m.)
Zdaniem Sądu Okręgowego, nie jest sprzecznym z zasadami współżycia społecznego partycypowanie przez właścicieli lokali mających indywidualne systemy ogrzewania w kosztach ogrzewania części wspólnych. Sąd Okręgowy podziela stanowisko Sądu I instancji, iż nawet, jeśli by przyjąć, że Spółdzielnia naraziła pozwanych na koszty przebudowy instalacji grzewczej, to pozwani przez prawie 5 lat nie ponosili żadnych kosztów związanych z ogrzewaniem olejowym, a jedynie niższe wydatki na ogrzewanie węglowe, co zrekompensowało inwestycję w znacznej części.
Należy zauważyć, że okoliczności mające świadczyć o braku obowiązku poniesienia dochodzonych należności, wynikają z odłączenia się od istniejącej instalacji c.o. wobec zainstalowania indywidualnych instalacji ogrzewania. Zarzut ten jest nietrafny, bowiem przytoczone okoliczności nie mogą stanowić podstawy do nieuczestniczenia przez pozwanych w kosztach ogrzewania części wspólnych. Należy również zaznaczyć, iż w budynku znajduje się także 8 lokali, które korzystają z ogrzewania olejowego i obciążenie ich w 100 % kosztami tej instalacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Sąd Okręgowy w pełni podziela stanowisko Sądu I instancji dotyczące obowiązku ponoszenia przez pozwanych kosztów związanych z nieruchomością wspólną. Pogląd ten znajduje uzasadnienie w art. 4 ust. 2 i 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, które regulują obowiązki właścicieli lokali będących i niebędących członkami spółdzielni, uczestnictwa w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, nieruchomości wspólnych oraz mienia spółdzielni.
Instalacja grzewcza jest urządzeniem nie służącym wyłącznie do ogrzewania lokali, lecz z urządzeń takich korzystają również właściciele lokali w ten sposób, że ogrzewane są przynajmniej częściowo wspólne części budynku, do których zaliczyć można nie tylko najbliższe otoczenie lokalu, klatkę schodową, ale również pomieszczenia kotłowni czy też całą instalację grzewczą olejową. Ponadto należy zaznaczyć, iż pozwani zobowiązani są do partycypowania w kosztach nie tylko związanych z ich lokalem, ale także do pokrywania kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości wspólnych, mienia Spółdzielni, które przeznaczone są do wspólnego korzystania.
Zasadnie Sąd I instancji przyjął, iż instalacja olejowa c.o. stanowi przedmiot współwłasności, objętej dyspozycją art. 4 ust. 1 i 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i w związku z tym, właściciele lokali, którzy korzystają z indywidualnego ogrzewania są obowiązani partycypować w części kosztów związanych z kosztami utrzymania części wspólnych i mienia Spółdzielni.
Przepis art. 4 ust. 8 w/w ustawy stanowi, że członkowie spółdzielni, osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, oraz właściciele niebędący członkami spółdzielni mogą kwestionować zasadność zmiany wysokości opłat bezpośrednio na drodze sądowej. W przypadku wystąpienia na drogę sądową ponoszą oni opłaty w dotychczasowej wysokości. Ciężar udowodnienia zasadności zmiany wysokości opłat spoczywa na spółdzielni.
Wyrok SO w Kielcach z dnia 19 marca 2015 r. II Ca 130/15
Standard: 8054 (pełna treść orzeczenia)