Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wymóg dokładnego określenia wysokości i czasu obliczeniowego

Odsetki (art. 359 – 360 k.c.)

Wyświetl tylko:

Zgodnie z utrwalonym poglądem doktryny i judykatury prawa, jeżeli żądanie strony dotyczy również zasądzenia odsetek obowiązana jest ona dokładnie określić ich wysokość oraz czas obliczeniowy. Tylko tak określone żądanie, pozwala z jednej strony sądowi zweryfikować jego zasadność, z drugiej natomiast gwarantuje pozwanemu, którym z reguły jest osoba nie posiadająca wiedzy prawniczej, realizację prawa do obrony oraz podnoszenia ewentualnych zarzutów.

Powód dochodził w pozwie roszczenia, którego część stanowią skapitalizowane odsetki. Winien więc przytoczyć okoliczności faktyczne i uzasadnić wysokość tej części roszczenia.

Powód w sposób nieostry i nie dający się zweryfikować określił w pozwie roszczenie odsetkowe. Nie podał za jaki okres, od jakiej kwoty i według jakiej stopy procentowej naliczał odsetki skapitalizowane w łącznej wysokości 15.598,22 złotych. Nie podał jaka część z tych odsetek to odsetki zwykłe umowne, a jaka część to odsetki „karne”.

Wyrok SR w Pleszewie z dnia 19 października 2015 r., I C 1357/15

Standard: 8048 (pełna treść orzeczenia)

Odsetki za korzystanie przez pewien czas z cudzych pieniędzy muszą się odnosić do jakiegoś okresu, tj. musi być ustalone, czy należą się za korzystanie z danej sumy przez określony czas w stosunku rocznym, miesięcznym, tygodniowym lub jakimś innym. Nie jest przy tym obojętne, w jakim stosunku czasowym one się należą, stosunek ten bowiem rzutuje w sposób zasadniczy na rozmiar sumy odsetek.

Postanowienie SN z dnia 16 lutego 2012 r., III CZ 5/12

Standard: 22627 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 96 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32904

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.