Charakterystyka i przesłanki dobrowolnego poddania się karze karnoskarbowej (art. 17 i art. 143 k.k.s.)
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności (art. 17 i art. 18 oraz art. 142-149 k.k.s.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Do wystąpienia z wnioskiem i do jego uwzględnienia nie jest wystarczające samo ustalenie, iż okoliczności popełnienia czynu zarzuconego oskarżonemu nie budzą wątpliwości, a jego postawa wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte.
Warunkiem koniecznym uwzględnienia wniosku składanego w trybie art. 156 § 1 k.k.s. ( art. 335 § 2 k.p.k.) jest także pozostawanie uzgodnionych z oskarżonym kar lub środków karnych w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa. Uzgodnione ze sprawcą rozstrzygnięcia zarówno w zakresie kary zasadniczej jak i środków karnych winny znajdować oparcie w przepisach prawa karnego materialnego.
Oskarżonemu P. S. przypisano popełnienie czynu zabronionego między innymi wyczerpującego dyspozycję art. 65 § 3 k.k.s. Stypizowane w tym przepisie przestępstwo skarbowe zagrożone jest jedynie karą grzywny w rozmiarze do 720 stawek dziennych. Tak, więc Sąd nie mógł wymierzyć oskarżonemu za przypisany mu czyn kary 6 miesięcy pozbawienia wolności, orzekł karę nieprzewidzianą przez ustawę.
Wyrok SO w Radomiu z dnia 18 marca 2016 r., V Ka 141/16
Standard: 7984
Nie można przyjąć, że wniosek o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, złożony w trybie art. 148 k.k.s., jest jednocześnie aktem oskarżenia albo akt ten zastępuje. Ustawodawca dał temu wyraz w art. 148 § 6 k.k.s., nie zezwalając sądowi na rozpoznanie sprawy na podstawie takiego wniosku, lecz nakazując, w przypadku jego nieuwzględnienia, niezwłoczny zwrot sprawy organowi wnoszącemu go. Dopiero skutkiem takiego zwrotu może być wniesienie aktu oskarżenia.
Wyrok SN z dnia 30 marca 2015 r., II KK 36/15
Standard: 14523 (pełna treść orzeczenia)