Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Charakterystyka wypowiedzenia umowy o pracę

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem (art. 32 k.p.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Wypowiedzenie umowy o pracę jest w judykaturze traktowane jako "zwykły", sposób prowadzący do rozwiązania przez pracodawcę stosunku pracy nawiązanego na czas nieokreślony. Wymaga on wskazania oraz istnienia rzeczywistej przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie (art. 30 § 4 k.p.). Nie musi ona być szczególnie istotna, mieć szczególnej wagi lub nadzwyczajnej doniosłości, byleby wypowiedzenie nie było arbitralne, dowolne i nieuzasadnione lub sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwiązanie umowy o pracę w trybie wypowiedzenia nie pozbawia pracownika zatrudnienia ze skutkiem natychmiastowym, ale ustanie stosunku pracy następuje z upływem okresu wypowiedzenia, w którym pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy (art. 37 k.p.).

Zgodnie z art. 45 § 1 k.p. w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu, orzeka o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. Pracownikowi przysługuje prawo wyboru pomiędzy wskazanymi przez ustawodawcę alternatywnymi roszczeniami. Może więc żądać przywrócenia go do pracy na poprzednich warunkach, bądź odszkodowania.

Wyrok SN z dnia 29 września 2021 r., II PSKP 53/21

Standard: 61917 (pełna treść orzeczenia)

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem dotyczyć może zarówno umowy zawartej na czas nieokreślony, jak i umów zawartych na czas określony. Zasadnicza różnica dotycząca wypowiadania umów na czas nieokreślony i określony polega na tym, że obowiązek wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie spoczywa na pracodawcy tylko wówczas, gdy wypowiada on umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony (art. 30 § 4 k.p.). W konsekwencji powyższego, niepodanie przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia będzie stanowić naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów jedynie w odniesieniu do umowy o pracę na czas nieokreślony.

Wyrok SR w Bydgoszczy z dnia 25 listopada 2020 r., VII P 527/20

Standard: 65046 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 468 słów. Wykup dostęp.

Standard: 8404

Komentarz składa z 501 słów. Wykup dostęp.

Standard: 10657

Komentarz składa z 744 słów. Wykup dostęp.

Standard: 8377

Komentarz składa z 181 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7958

Komentarz składa z 71 słów. Wykup dostęp.

Standard: 59225

Komentarz składa z 224 słów. Wykup dostęp.

Standard: 24948

Komentarz składa z 38 słów. Wykup dostęp.

Standard: 62880

Komentarz składa z 629 słów. Wykup dostęp.

Standard: 23455

Komentarz składa z 438 słów. Wykup dostęp.

Standard: 23456

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.