Sporządzenie aktu urodzenia dziecka, które urodziło się martwe (art. 52 p.a.s.c.)
Prawo o aktach stanu cywilnego
Małżonkowie wnieśli o ustalenie treści aktu urodzenia dziecka w brzmieniu następującym: F. M.; płci męskiej, urodził się martwy w Ś. w dniu (...) o godzinie 12.00; rodzice - ojciec M. F. (1), urodzony w L. (...), matka A. F. z domu C., urodzona w Ś. (...), oboje zamieszkali w K. Na podstawie wykonanego badania histopatologicznego nie można ustalić jakiej płci był zarodek. Sąd Rejonowy w Świeciu oddalił wniosek
Ponadto Sąd Okręgowy stwierdza, że w toku postępowania nastąpiła zmiana stanu prawnego, gdyż w dniu 1 marca 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego. Ponieważ przed wejściem w życie tej ustawy nie nastąpiło zgłoszenie urodzenia martwego dziecka w urzędzie stanu cywilnego, to zgodnie przepisem art., 135 ust. 1 ustawy w sprawie zastosowanie mają przepisy obecnie obowiązującej ustawy.
Z przepisu art. 54 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego wynika, że sporządzenie aktu urodzenia dziecka, które urodziło się martwe następuje na podstawie karty martwego urodzenia, lecz takiej karty nie sporządza się, jeżeli nie można ustalić płci dziecka. W przedmiotowej sprawie płci dziecka nie można ustalić. Dlatego nie jest możliwe sporządzenie aktu urodzenia przez kierownika urzędu stanu cywilnego. W takiej sytuacji sporządzenie aktu urodzenia martwego dziecka może nastąpić jedynie w trybie przepisu art. 40 pkt 2 ustawy w drodze orzeczenia sądu. Z kolei z przepisu art. 48 ust. 1 pkt 1 ustawy wynika, że akt urodzenia dziecka powinien zawierać płeć dziecka. Płeć można ustalić także w toku postępowania przed sądem, lecz w przedmiotowej sprawie dowodów pozwalających na ustalenie płci dziecka nie przeprowadzono. Takim dowodem nie może być przekonanie, bądź pragnienie rodziców dziecka w zakresie jego płci. Gdyby ustawodawca uznał, że płeć dziecka, które urodziło się martwe nie ma znaczenia przy ustalaniu aktu urodzenia, to w nowej ustawie zamieściłby odpowiedni przepis, gdyż ta kwestia była przedmiotem dyskusji pod rządami poprzedniej ustawy o aktach stanu cywilnego. Dlatego Sąd Okręgowy uznał apelację za bezzasadną i na podstawie przepisów art. 385 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. ją oddalił.
Postanowienie SO w Nowym Sączu z dnia 17 czerwca 2014r., III Ca 264/14
Standard: 7930 (pełna treść orzeczenia)