Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Przestępstwa pozakodeksowe)
Przestępstwa i wykroczenia pozakodeksowe Umowa o zaopatrzenie w wodę i o odprowadzenie ścieków (art. 6 i art. 27e ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 u.z.z.w.z.o.ś)
Art. 28 pkt 4 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków stanowi, że odpowiedzialności karnej odpowiada ten, kto bez uprzedniego zawarcia umowy wprowadza ścieki do urządzeń kanalizacyjnych. Niewątpliwie w przedmiotowej sprawie oskarżony takiej umowy nie zawarł, a mimo to odprowadzał ścieki do sieci kanalizacyjnej. Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 cytowanej ustawy, który jednoznacznie stanowi, iż zrzut ścieków odbywa się na podstawie pisemnej umowy o odprowadzaniu ścieków zawartej między przedsiębiorstwem wodociągowo – kanalizacyjnym a odbiorcą usług. Co więcej, ust. 2 art. 6 zobowiązuje przedsiębiorstwo wodociągowo - kanalizacyjne do zawarcia takiej umowy z osobą, której nieruchomość została przyłączona do sieci i która wystąpiła z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy.
Zgodnie z art. 8 pkt 1 ust 4, który stanowi, iż „nielegalne” jest „odprowadzanie ścieków…bez zawarcia umowy”. Innymi słowy oskarżony nie zwierając umowy dokonywał odprowadzania ścieków w sposób nielegalny. Wszelkie wywody skarżącego i polemika z ustaleniem Sądu prowadzona jest nie tyle na płaszczyźnie normatywnej, co semantycznej, gdyż tylko w tym ujęciu oskarżony de facto kwestionuje „nielegalność” swojego działania. Również powoływanie się na ustalenia czynione w trakcie podłączania się do sieci kanalizacyjnej w początku lat osiemdziesiątych w przedmiotowej sprawie nie ma żadnego znaczenia. Oskarżony jest osobą dorosłą, w pełni władz umysłowych i na odpowiednim poziomie intelektualnym. Żadnego zdziwienia u niego nie wywołuje fakt, iż dostawa mediów takich jak woda, prąd czy wywóz śmieci odbywa się na podstawie umowy i związane jest z uiszczaniem określonych opłat. Dlaczegóż zatem możliwość odprowadzania ścieków miałoby następować bez umowy i bez ponoszenia opłat. Oskarżony z całą pewnością nie jest na tyle naiwny, aby sądzić, że w jego przypadku przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne działałoby nie tylko bezumownie, ale przede wszystkim charytatywnie. Oskarżony mimo, iż musiał mieć świadomość konieczności ponoszenia określonych opłat, nie widział potrzeby ani zwierania umowy ani ponoszenia określonych opłat.
Niedopuszczalny jest zrzut do sieci kanalizacji sanitarnej wód opadowych i drenażowych, tymczasem oskarżony czynił tak od momentu przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Przyłącze do kanalizacji musi prowadzić bezpośrednio do sieci kanalizacyjnej, tymczasem przyłącze kanalizacyjne oskarżonego prowadzi przez osadnik, co aktualnie również jest niedopuszczalne.
Wyrok SO w Gliwicach z dnia 26 stycznia 2015 r., V Ka 688/14
Standard: 7877 (pełna treść orzeczenia)