Dobro prawnie chronione przestępstwem posiadania broni bez zezwolenia
Posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej lub amunicji (art. 263 § 2 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Czyn stypizowany w art. 263 k.k. został umieszczony w rozdziale zatytułowanym „Przestępstwa przeciwko porządkowi publicznemu”, a przedmiotem jego ochrony jest bezpieczeństwo publiczne i indywidualne związane z nielegalnym wytwarzaniem lub posiadaniem broni bądź też z obchodzeniem się z nią.
Ustawodawca wprowadził ścisłą reglamentację w zakresie posiadania broni, ponieważ umożliwia ona kontrolę nad tym, jakie osoby posiadają urządzenia służące w istocie do zabijania i mogące stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego i bezpieczeństwa poszczególnych osób
Wyrok SN z dnia 8 czerwca 2021 r., V KK 131/20
Standard: 54883 (pełna treść orzeczenia)
Wszystkie typy czynów zabronionych, których wspólnym przedmiotem czynności wykonawczej pozostaje broń palna albo amunicja, określone we art. 263 KK zwrócone są finalnie ku ochronie bezpieczeństwa osób i mienia przez kontrolę wyrobu, handlu, posiadania, czy obchodzenia się z tak potencjalnie niebezpiecznym materiałem jak broń palna, czy amunicja. Stąd też został wprowadzony przez państwo system reglamentacji broni palnej i amunicji, którego zasady są określone ustawowo.
Wyrok SN z dnia 16 grudnia 2020 r., IV KK 420/19
Standard: 52593 (pełna treść orzeczenia)
Art. 263 § 2 k.k. chroni nie tylko porządek publiczny i bezpieczeństwa obywateli przed zagrożeniem ze strony niekontrolowanego posiadania broni palnej i amunicji, ale także, przynajmniej pośrednio, tryb kontroli obrotu i posiadania tych przedmiotów, normowany na płaszczyźnie administracyjnej. Z tego punktu widzenia argument, iż naboje nie stanowiły żadnego realnego zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia, nie mógłby być wystarczający dla uznania czynu za społecznie niebezpieczny w stopniu znikomym.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 7 czerwca 2017 r., II AKa 167/17
Standard: 39652 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 40875 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 40876 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 81027 (pełna treść orzeczenia)