Pojęcie uzyskania cudzego programu
Kradzież programu komputerowego (art. 278 § 2 k.k.)
Wypełnienie znamienia uzyskania cudzego programu komputerowego bez zgody osoby uprawnionej – a więc jego kradzieży, nie jest równoznaczne ze swoistą paserką takiego programu, która sprowadzałaby się właśnie do korzystania z programu komputerowego ze świadomością, że inny użytkownik „ściągnął go nielegalnie”.
„Uzyskanie cudzego programu” wiąże się z osobistą aktywnością sprawcy dla jego pozyskania, nie zaś czerpaniem w tym zakresie korzyści z czyjegoś przestępstwa.
Wyrok SN z dnia 10 lipca 2019 r., IV KK 224/18
Standard: 77211 (pełna treść orzeczenia)
W myśl przepisu „uzyskanie” to bezprawne zdobycie programu komputerowego. Oznacza ono wszelką formę przejęcia programu komputerowego bez zgody jego dysponenta, w taki sposób, który umożliwia wykorzystywanie tego programu przez osobę nieuprawnioną. W tym znaczeniu uzyskanie programu komputerowego oznacza zarówno przejęcie nośnika informacji, na którym zakodowany jest program, jak i wszelkie formy nielegalnego kopiowania programów komputerowych bez zgody ich dysponenta, przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnej wersji informacji kodującej program we władaniu i dyspozycji osoby uprawnionej.
Inaczej rzecz ujmując, uzyskanie programu komputerowego oznacza każde zachowanie prowadzące do wejścia w posiadanie cudzego programu komputerowego. Nie trzeba tu żadnych dodatkowych elementów strony przedmiotowej.
Wyrok SO w Białymstoku z dnia 21 czerwca 2016 r., VIII Ka 120/16
Standard: 7743 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 6100