Gospodarka komunalna
Gospodarka komunalna (art. 1 u.g.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Sfera zaspokajania potrzeb wspólnoty samorządowej poprzez realizację zadań własnych stanowi przedmiotowy zakres gospodarki komunalnej. Stosownie do art. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej ( tekst jednolity Dz. U. z 2011 r., nr 45, poz. 236 ; dalej jako: ustawa o gk ) ustawa ta określa zasady i formy gospodarki komunalnej jednostek samorządu terytorialnego, polegające na wykonywaniu przez te jednostki zadań własnych, w celu zaspokojenia zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej.
Gospodarka komunalna obejmuje w szczególności zadania o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych.
W sensie podmiotowym gospodarka komunalna obejmuje aktywność jednostek samorządu terytorialnego, a więc w szczególności gmin, polegającą na zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej. Zakres podmiotowy tego pojęcia, poza jednostkami samorządu terytorialnego, obejmuje także inne podmioty, zgodnie bowiem z art. 3 i 5 ustawy o gk, gospodarką komunalną jest również wykonywanie zadań własnych przez związki jednostek samorządu terytorialnego np. przez związki międzygminne, a także działalność odrębnych od danej jednostki samorządu terytorialnego osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, którym dana jednostka samorządowa powierzyła w drodze umowy wykonywanie zadań z zakresu gospodarki komunalnej.
Tak więc zakresem pojęcia gospodarka komunalna w znaczeniu podmiotowym objęte są również odrębne w sensie prawnym od danej jednostki samorządowej podmioty prawa (np. spółki prawa handlowego), które zostały utworzone przez tę jednostkę.
Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 18 marca 2015 r., II SA/Go 54/15
Standard: 47242 (pełna treść orzeczenia)
Zasady i formy gospodarki komunalnej jednostek samorządu terytorialnego, polegające na wykonywaniu przez te jednostki zadań własnych, w celu zaspokojenia zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej, określa ustawa z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz. U. z 2011 r. Nr 45, poz. 236; dalej: u.g.k.).
Gospodarka komunalna obejmuje w szczególności zadania o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych (art. 1 ust. 2 u.g.k.).
W świetle art. 2 u.g.k. gospodarka komunalna może być prowadzona przez jednostki samorządu terytorialnego w szczególności w formach samorządowego zakładu budżetowego lub spółek prawa handlowego.
Na mocy art. 3 ust. 1 u.g.k., jednostki samorządu terytorialnego w drodze umowy mogą powierzać wykonywanie zadań z zakresu gospodarki komunalnej osobom fizycznym, osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, z uwzględnieniem przepisów ustaw szczególnych wymienionych w tym przepisie, albo na zasadach ogólnych.
Postanowienie TK z dnia 26 lutego 2014 r., K 52/12
Standard: 85 (pełna treść orzeczenia)