Przedawnienie świadczeń z umowy kredytu konsumenckiego

Umowa o kredyt konsumencki

Sąd Okręgowy we Włocławku w składzie rozpoznającym apelację stoi przy tym na stanowisku, że świadczenie z umowy kredytu konsumenckiego – mimo płatności w ratach – nie jest świadczeniem okresowym, a tym samym bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się w innej dacie dla każdej z rat kredytu (podobnie Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 2 października 1998r. III CSK 578/98 nie publ.; LEX nr 1214910, Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w wyrokach z 11 lipca 2012r, I ACa 671/12 nie publ., LEX nr 1254561 i 7 marca 2012r. I ACa 97/12 nie publ.; LEX nr 1130079 oraz Sąd Okręgowy w Świdnicy w wyroku z 19 września 2013r. II Ca 573/13 http;// orzeczenia.ms.gov.pl).

Z umowy kredytu konsumenckiego (zresztą identycznie jak bankowego) wynika, że przedmiotem świadczenia jest określona z góry kwota pieniędzy, co ma bezpośredni wpływ na ustalenie terminu wymagalności roszczenia, a co za tym idzie rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia. Odrębny termin wymagalności każdej z rat występuje przy świadczeniach okresowych.

Przy umowie kredytu konsumenckiego mamy do czynienia ze świadczeniem jednorazowym. Okoliczność, że umowa stron przewiduje obowiązek zwrotu przekazanego kapitału w określonych odstępach czasu nie przemawia za potraktowaniem świadczenia kredytowego jako okresowego. Zapłata ceny przy sprzedaży na raty jest świadczeniem jednorazowym nie ze względu na typ umowy, ale dlatego, że świadczenie wyczerpuje się po zapłacie konkretnej kwoty, stanowiącej cenę. Podobnie jest ze świadczeniem kredytobiorcy przy umowie kredytu konsumenckiego. W chwili zawarcia takiej umowy strony określiły wysokość kwoty, która stanowiła świadczenie kredytobiorcy, a zatem zobowiązanie to było z góry określone. Ta okoliczność przesądza – jak wyżej wskazano – że świadczenie z umowy kredytu konsumenckiego (mimo płatności w ratach) nie jest świadczeniem okresowym w konsekwencji terminu jego wymagalności w rozumieniu art. 120 kc należy wiązać z datą ostatecznej spłaty zadłużenia

Wyrok SO we Włocławku z dnia 8 października 2015 r., I Ca 198/15

Standard: 7651 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.