Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Korupcja

Łapownictwo gospodarcze na kierowniczym stanowisku; korupcja (art. 296a k.k.)

Wyświetl tylko:

Według sprawozdania Komisji dla Rady i Parlamentu Europejskiego z dnia 3 lutego 2014 r., zatytułowanego „Sprawozdanie o zwalczaniu korupcji w UE” [COM(2014) 38 final], korupcja, której skutki zakłócają dobre rządy, należyte zarządzanie środkami publicznymi i rynki konkurencyjne, hamuje rozwój gospodarczy, osłabia demokrację, jak również szkodzi sprawiedliwości społecznej i rządom prawa, a nawet podważa zaufanie obywateli do instytucji i procesów demokratycznych. W sprawozdaniu tym sprecyzowano, że zjawisko to jest obecne w całej Unii w sposób mniej lub bardziej natężony w zależności od państw członkowskich.

Podobnie przyjęta przez Radę Europy prawnokarna konwencja o korupcji w motywie czwartym uznaje, że korupcja „zagraża praworządności, demokracji, prawom człowieka, narusza dobre sprawowanie władzy, uczciwość i sprawiedliwość społeczną, spowalnia rozwój gospodarczy i zagraża stabilności instytucji demokratycznych i moralnym podstawom społeczeństwa”.

Wyrok TSUE z dnia 1 sierpnia 2022 r., C-184/20

Standard: 84118 (pełna treść orzeczenia)

Trybunał Konstytucyjny w dotychczasowym orzecznictwie zwracał uwagę na konieczność podejmowania przez państwo działań przeciwdziałających korupcji, szkodliwej dla rzetelności działania administracji publicznej, jak również i finansów publicznych. Jednym z instrumentów realizujących ten cel, jest nałożenie na osoby zajmujące wysokie stanowiska w administracji publicznej, prawnego obowiązku składania oświadczeń majątkowych i poddania tych oświadczeń kontroli przez odpowiednie organy i służby, w tym przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Rozwiązania te mają uczynić stosunki majątkowe osób piastujących stanowiska w administracji publicznej bardziej przejrzystymi dla obywateli i organów kontrolnych (por. wyrok TK z 13 marca 2007 r., sygn. K 8/07, OTK ZU nr 3/A/2007, poz. 26, cz. III, pkt 3.2 uzasadnienia).

Postanowienie TK z dnia 26 listopada 2012 r., SK 33/10, OTK-A 2012/10/129

Standard: 7493 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 171 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7494

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.