Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Usamodzielnienie się dziecka jako podstawa ustania obowiązku alimentacyjnego rodziców (art. 133 § 1 i 138 k.r.o.)

Zakres obowiązku alimentacyjnego rodziców wobec dzieci (art. 133 § 1 i 3; art. 135; art. 138 k.r.o.) Zmiana orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego (art. 138 k.r.o.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Osiągnięcie pełnoletniości przez osobę uprawnioną nie wyklucza samoistnie i automatycznie jej uprawnienia (nie uchyla wobec niej obowiązku alimentacyjnego). Sytuacja uprawnionego podlega wówczas jednak zaostrzonym kryteriom oceny. Jeśli pełnoletni uprawniony kontynuuje naukę, trzeba wtedy zważyć, czy posiada ku temu predyspozycje - istotne jest więc, czy czas przeznaczony na naukę wykorzystuje produktywnie, czy terminowo realizuje obowiązki i czy rzeczywiście podnosi kwalifikacje zawodowe, gdyż ciągłość nauki musi być poparta dotychczas osiąganymi pozytywnymi wynikami.

Nawet po ustaleniu , że pełnoletni uprawniony z powodzeniem i nieprzerwanie kontynuuje naukę koniecznym jest rozważenie , czy nie nabył on dzięki dotychczasowej edukacji możliwości samodzielnego utrzymania się , czy posiada wyuczony zawód , czy kontynuując obecną naukę posiada jeszcze czas , który mógłby spożytkować na pracę choćby dorywczą oraz wreszcie czy stan zdrowia i warunki fizyczne pozwalają mu na wykonywanie pracy w zdobytym dotychczas zawodzie.

Ponadto zgodnie z art. 133 § 3 k.r.o rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego , jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

W niniejszej sprawie pozwany posiada wyuczony zawód , zdał z wynikiem pozytywnym egzamin czeladniczy , uzyskał dyplom czeladnika , posiada także doświadczenia zawodowe , które uzyskał praktykując przez trzy lata w zakładzie – stacji diagnostycznej pojazdów mechanicznych. Pozwany jest osobą młodą , zdrową , sprawną fizycznie , zdolną do pracy. Dolegliwości bólowe lewej ręki , które pozwany odczuwa w związku ze zmianą pogody niewątpliwie powodują u pozwanego dyskomfort , ale nie wykluczają podjęcia przez niego pracy.

Pozwany kontynuuje naukę w liceum dla dorosłych , w którym nauka odbywa się w co drugi weekend przez sobotę i niedzielę. Zatem pozwany ma czas i możliwość podjęcia pracy w pozostałym czasie wolnym od nauki. Zwłaszcza po uzyskaniu dyplomu czeladnika szanse pozwanego na znalezienie pracy w zawodzie zwiększyły się.

Z powyższych względów Sąd uchylił obowiązek powoda względem pozwanego.

Wyrok SR w Olkuszu z dnia 17 listopada 2015 r., III RC 210/15

Standard: 6726 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z art. 133 § 1 k.r.o. rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Z kolei art. 133 § 3 k.r.o. mówi o tym, że mogą oni uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Jak więc wynika z powołanych przepisów przesłanką obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka jest brak zdolności dziecka do samodzielnego utrzymania się. Oznacza to, że o wygaśnięciu obowiązku alimentacyjnego decyduje kryterium osiągnięcia przez dziecko zdolności do samodzielnego utrzymania się. Spełnienie tego kryterium zależy od okoliczności faktycznych (wyr. SN z 1 października 1998 r. I CKN 853/97).

Należy przyjąć, że dziecka osiąga zdolność do samodzielnego utrzymania dopiero wtedy, gdy ukończy naukę i otrzyma należyte przygotowanie do pracy i bez znaczenia jest czy naukę pobiera w trybie dziennym, czy zaocznym o ile nie pracuje.

Wyrok SA w Gdańsku z dnia 15 lipca 2015 r., I ACa 205/15

Standard: 11350 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 182 słów. Wykup dostęp.

Standard: 6727

Komentarz składa z 212 słów. Wykup dostęp.

Standard: 6728

Komentarz składa z 379 słów. Wykup dostęp.

Standard: 6729

Komentarz składa z 124 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7238

Komentarz składa z 34 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7239

Komentarz składa z 83 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7240

Komentarz składa z 203 słów. Wykup dostęp.

Standard: 49057

Komentarz składa z 147 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7241

Komentarz składa z 200 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7242

Komentarz składa z 228 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7243

Komentarz składa z 167 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28342

Komentarz składa z 331 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7244

Komentarz składa z 72 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7245

Komentarz składa z 186 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7246

Komentarz składa z 105 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7247

Komentarz składa z 233 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7248

Komentarz składa z 142 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7249

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.