Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Uchwała zarządu o zwołaniu zgromadzenia wspólników spółki z o.o. (art. 235 § 1 k.s.h.)

Prawo zwołania zgromadzenia wspólników (art. 235 k.s.h.) Uchwały zarządu (art. 208 k.s.h.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Zwołanie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki stanowi czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu, która wymaga podjęcia uchwały przez zarząd.

Uchwała powzięta na zgromadzeniu wadliwie zwołanym przez osobę do tego niekompetentną np. przez jednego z członków zarządu wieloosobowego jest nieważna i może stanowić podstawę do wytoczenia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały (tak też SN w wyroku z dnia 19 grudnia 2013 r. II CSK 176/13).

Wadliwość polegająca na braku uchwały kompetentnego organu o zwołaniu zgromadzenia przemawiała za stwierdzeniem nieważności przedmiotowych uchwał.

Wyrok SA w Gdańsku z dnia 8 kwietnia 2019 r., V AGa 2/19

Standard: 50406 (pełna treść orzeczenia)

Zgromadzenie Wspólników zwoływane jest przez zarząd jako organ spółki. Podejmuje on w tej sprawie uchwałę na zasadach ogólnych.

Niedopuszczalne jest zwołanie zgromadzenia przez niektórych tylko członków zarządu (np. przez prezesa zarządu) bądź pominięcie niektórych członków zarządu przy podejmowaniu uchwały w tej sprawie. Wszyscy członkowie zarządu powinni być prawidłowo zawiadomieni o dacie i porządku posiedzenia zarządu mającego podjąć uchwałę w sprawie zwołania zgromadzenia.

Zwoływanie zgromadzeń wspólników nie należy do czynności reprezentacyjnych, ale do czynności z zakresu prowadzenia spraw (tak również SN w wyroku z dnia 26 marca 2014 r., V CSK 220/13). W związku z powyższym nie mają tu zastosowania reguły związane z reprezentacją, ale zasady określone dla prowadzenia spraw. Prawo i obowiązek zwołania zgromadzenia wspólników odnosi się co do zasady do całych organów, a nie poszczególnych ich członków.

Decyzja o zwołaniu zgromadzenia wspólników przez zarząd w zasadzie powinna mieć formę uchwały podjętej bezwzględną większością głosów (wyrok SN z dnia 19 grudnia 2013 r., II CSK 176/13). Uchwała taka może być podjęta także w sposób dorozumiany, jednakże powinni w niej uczestniczyć wszyscy członkowie zarządu, lub co najmniej powinni być o posiedzeniu zarządu powiadomieni, nawet jeśli nie biorą w nim udziału (art. 235 § 1 k.s.h.).

Wysłanie zawiadomienia o zwołaniu walnego zgromadzenia wspólników może być prawidłowe, nawet gdy stosowne pismo podpisane jest tylko przez dwóch spośród trzech członków zarządu, zgodnie z zasadami reprezentacji (art. 238 k.s.h.). Taka czynność w znacznej mierze ma charakter techniczny, bowiem w istocie jest zawiadomieniem wspólników o treści uchwały o zwołaniu zgromadzenia, podjętej przez uprawniony organ.

Wyrok SA w Krakowie z dnia 31 sierpnia 2016 r., I ACa 514/16

Standard: 51246 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 226 słów. Wykup dostęp.

Standard: 13676

Komentarz składa z 768 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7345

Komentarz składa z 370 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7347

Komentarz składa z 145 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50405

Zobacz glosy

Komentarz składa z 87 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50409

Komentarz składa z 265 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50417

Komentarz składa z 153 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50462

Komentarz składa z 60 słów. Wykup dostęp.

Standard: 68680

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.