Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Trwała przeszkoda uniemożliwiająca wykonywanie władzy rodzicielskiej

Pozbawienie władzy rodzicielskiej (art 111 k.r.o.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W doktrynie przyjmuje się, iż trwała przeszkoda jest przeciwieństwem przeszkody przemijającej skutkującej zawieszeniem władzy rodzicielskiej. Przeszkoda trwała, to taka, która według wszelkich przewidywań nie ustanie albo wprawdzie ustanie, ale nie można się spodziewać, by nastąpiło to przed uzyskaniem przez dziecko pełnoletności. W literaturze jako przykład trwałej przeszkody wymienia się m.in. odbywanie wieloletniej kary pozbawienia wolności (por. Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz. pod red. K. Piaseckiego, LexisNexis, Warszawa 2011, s.809).

Wyrok SR w Legionowie z dnia 4 kwietnia 2017 r. III RC 269/15

Standard: 9078 (pełna treść orzeczenia)

Bezspornym jest, iż A. B. choruje na schizofrenię paranoidalną, jak wynika jednak z opinii biegłych psychiatrów stan zdrowia w/w pozwala jej na sprawowanie władzy rodzicielskiej w sposób dotychczasowy i brak jest podstaw do zawieszenia lub pozbawienia jej władzy rodzicielskiej.

Fakt, iż matka dziecka w okresie nawrotu choroby może być czasowo wyłączona z pełnej zdolności do wykonywania władzy rodzicielskiej nie stanowi wystarczającej podstawy do pozbawienia jej władzy rodzicielskiej, a w chwili obecnej stan zdrowia w/w jest ustabilizowany, zatem nieuzasadnionym jest również zawieszenie tej władzy.

Okoliczność choroby uczestniczki postępowania, i niewłaściwych zachowań A. B. względem ojca dziecka i jego rodziców , biorąc pod uwagę, iż stan remisji jest dłuży od nawrotu choroby w sytuacji, gdy dziecko jest silnie z matką emocjonalnie związane nie może być podstawą do pozbawienia jej władzy rodzicielskiej.

Uczestniczka w żaden sposób nie nadużyła władzy rodzicielskiej wobec syna, nie zrobiła mu krzywdy i nie uniemożliwiała czy też nie utrudniała wnioskodawcy wykonywania obowiązków rodzicielskich. W ocenie Sądu brak jest jakichkolwiek podstaw do pozbawienia uczestniczki władzy rodzicielskiej nad małoletnim synem stron. Dlatego też Sąd wniosek oddalił.

Postanowienie SR w Lubinie z dnia 13 stycznia 2016 r., III Nsm 519/15

Standard: 6796

Komentarz składa z 159 słów. Wykup dostęp.

Standard: 6797

Komentarz składa z 80 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7304

Komentarz składa z 109 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7305

Komentarz składa z 30 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7306

Komentarz składa z 54 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7307

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.