Nadużycie władzy rodzicielskiej
Pozbawienie władzy rodzicielskiej (art 111 k.r.o.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania dzieci nie może być podejmowana w sposób jednostronny przez jednego z rodziców, ponieważ dzieci mają dwoje rodziców, których prawa do opieki muszą być respektowane, chyba że nie służy to interesowi dzieci. Obiektywnie ujmowany najlepszy interes dzieci nie może, w związku z tym, być identyfikowany z indywidualnym interesem ich matki lub ojca. Pozostaje to w pełni zgodne z prawem dzieci do utrzymywania stałego, osobistego związku i bezpośredniego kontaktu z obojgiem rodziców, z wyjątkiem sprzeczności z jego interesami (art. 24 ust. 3 KPP) oraz do tego, aby nie były one oddzielane od rodziców wbrew ich woli (art. 9 ust. 1 KPD) (zob. postanowienie Sądu Najwyższego z 17 grudnia 2020 r., I CSK 183/20). Uczestniczka wyjeżdżając do Polski z dziećmi podjęła decyzję, którą uznawała za dogodną z perspektywy swoich interesów, z uwagi rozpad jej związku z wnioskodawcą i związanie z nowym partnerem zamieszkującym w Polsce. Dokonała w ten sposób pierwotnej, bezprawnej ingerencji w prawa małoletnich do poszanowania ich życia rodzinnego.
Postanowienie SN z dnia 17 listopada 2023 r., II CSKP 684/23
Standard: 88467 (pełna treść orzeczenia)
Nadużywanie władzy rodzicielskiej zachodzi także wówczas, gdy postępowanie rodzica obiektywnie wywiera destrukcyjny wpływ na proces wychowania i psychikę dziecka, choćby nie było to związane z subiektywnym, negatywnym nastawieniem rodzica wobec dziecka.
Agresja, stan nietrzeźwości, grożenie matce dziecka, zakłócanie spokoju domowego były manifestowane również w obecności A. B., nie pozostawały więc poza sferą oddziaływania na dziewczynkę, a uczestnik nie narzucał sobie jakichkolwiek ograniczeń w związku z obecnością małoletniej, co oznacza, iż nie poczuwał się w żadnej mierze do troski o jej uczucia i świadomie narażał ją na nieuniknione, przykre przeżycia, stwarzając poważne zagrożenie dla prawidłowego rozwoju dziecka.
Postanowienie SO w Kielcach z dnia 19 lutego 2019 r., II Ca 1432/18
Standard: 86849 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 6790
Standard: 82183
Standard: 81902