Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Tajemnica bankowa w postępowaniu karnym

Tajemnica bankowa (art. 104 - 105 p.b.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Instytucja zwolnienia z obowiązku zachowania tajemnicy bankowej ma charakter wyjątkowy i ostateczny. Oznacza to zatem, że sąd rozpoznając wniosek prokuratora o zwolnienie z obowiązku zachowania tajemnicy bankowej udziela zgody tylko wtedy, gdy jest to niezbędne do realizacji celów toczącego się postępowania.

Sąd rozpoznając taki wniosek, mając na względzie wyjątkowy charakter tego instrumentu, winien wnikliwie te okoliczności zbadać, a więc ustalić czy w sprawie konieczne jest stosowanie tego przepisu wyjątkowego, czy też prokurator może zgromadzić niezbędne dowody bez potrzeby uchylania tajemnicy bankowej.

Wyrażenie zgody na zwolnienie z zachowania obowiązku tajemnicy bankowej musi zostać poprzedzone miarodajnym wyczerpaniem możliwości pozyskania danych potrzebnych prokuratorowi. Innymi słowy, dopóki prokurator nie wyczerpie możliwości uzyskania tych danych bez uciekania się do ubiegania o zwolnienie z obowiązku zachowania tajemnicy bankowej, dopóty jej uchylenie uznać trzeba za przedwczesne.

Postanowienie SA w Katowicach z dnia 17 lipca 2018 r., II AKz 495/18

Standard: 20437

W sytuacji, w której informacje gospodarcze, o jakich mowa w przepisie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (j. t. Dz. U. z 2014 roku poz. 1015 ze zm.), zawarte w zasobach Biura Informacji Gospodarczej, obejmują jednocześnie informacje stanowiące tajemnicą bankową, np. dotyczącej realizacji konkretnej umowy kredytowej, Prokurator Generalny byłby uprawniony do ich otrzymania w trybie, o jakim mowa w art. 25 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, między innymi jedynie gdyby miały one dotyczyć osoby przeciwko której toczy się postępowanie karne lub karne skarbowe w fazie in personam. Co za tym idzie, z żądaniem takim w tym trybie nie byłby uprawniony prokurator prowadzący postępowanie, w odniesieniu do którego zastosowanie miałaby procedura objęta przepisami ustawy – prawo bankowe, w tym w szczególności związana ze zwolnieniem z tajemnicy bankowej w sposób, o jakim mowa w art. 106b ust. 1 i art. 106 c prawa bankowego.

Postanowienie SA Katowice z dnia 12 lipca 2016 r., II AKz 345/16

Standard: 14766

Komentarz składa z 5411 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7194

Komentarz składa z 5539 słów. Wykup dostęp.

Standard: 13404

Komentarz składa z 340 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7605

Komentarz składa z 146 słów. Wykup dostęp.

Standard: 6382

Komentarz składa z 259 słów. Wykup dostęp.

Standard: 17814

Komentarz składa z 133 słów. Wykup dostęp.

Standard: 27012

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.