Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wolność wyborów

Wolność wyborcza; prawo udziału w referendum (art. 62 konstytucji)

W wyroku z 3 listopada 2006 r., sygn. K 31/06, Trybunał stwierdził, że istotnymi elementami zasady wolności wyborów są "autentyczna wolność wypowiedzi i zgromadzeń, ład medialny w państwie w ogóle, dostępność do lokalnego rynku medialnego, przejrzyste procedury pozyskiwania niezbędnych środków finansowych na prowadzenie kampanii, odpowiednie rzeczywiste gwarancje ochrony praw wyborczych". Z kolei w wyroku z 21 lipca 2009 r., sygn. K 7/09, Trybunał podkreślił, że "jednym z najważniejszych elementów wolnych wyborów jest wolna debata publiczna prowadzona podczas kampanii wyborczej przez wszystkich zainteresowanych obywateli".

Zasada wolności wyborów wymaga zatem, by uczciwa i rzetelna kampania wyborcza stwarzała obywatelom dostęp do zgodnych z prawdą informacji o sprawach publicznych, o kandydatach i ich programach politycznych.

Wyrok TK z dnia 20 lipca 2011 r., K 9/11

Standard: 2002 (pełna treść orzeczenia)

W myśl art. 2 Konstytucji, Rzeczpospolita Polska jest państwem demokratycznym. Do cech konstytutywnych państwa demokratycznego należą wolne i uczciwe wybory przeprowadzane w rozsądnych odstępach czasu. Jednym z najważniejszych elementów wolnych wyborów jest wolna debata publiczna prowadzona podczas kampanii wyborczej przez wszystkich zainteresowanych obywateli. Z art. 2 Konstytucji wynika m.in. obowiązek ustawodawcy ustanowienia regulacji, które zapewniają uczciwą kampanię wyborczą, umożliwiającą obywatelom dostęp do zgodnych z prawdą informacji o sprawach publicznych i o kandydatach.

Kampania wyborcza powinna prowadzić do swobodnego uformowania się woli wyborców i podjęcia decyzji wyrażanej w akcie głosowania.

Wyrok TK z dnia 21 lipca 2009 r., K 7/09

Standard: 2004 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 244 słów. Wykup dostęp.

Standard: 2003

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.