Zasady rachunkowości
Ustawa o rachunkowości (przestępstwa pozakodeksowe)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości przez rok obrotowy rozumie się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również dla celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Z kolei dzień bilansowy, to zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 10 cytowanej ustawy, dzień na który jednostka sporządza sprawozdanie finansowe. Na początek każdego następnego roku obrotowego otwiera się księgi rachunkowe (art. 12 ust 1 pkt 2), a zamyka w sytuacjach opisanych w art. 12 ust. 2.
Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, o którym mowa w art. 12 ust. 2 stosując odpowiednio zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego. Sprawozdanie finansowe składa się z bilansu, rachunku zysków i strat i informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia (art. 45 ust. 1 i 2). W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym kierownik jednostki, czyli w tym przypadku prezes, sporządza sprawozdanie z działalności jednostki, które powinno obejmować istotne informacje o stanie majątkowym i sytuacji finansowej, w tym ocenę uzyskiwanych efektów oraz wskazanie czynników ryzyka i opis zagrożeń, w szczególności informacje wymienione w ustawie (art. 49 ust. 1 i 2).
Kierownik jednostki (prezes) zapewnia sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego i przedstawia je właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (art. 52 ust. 1). Roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego (art. 53 ust. 1).
Kierownik jednostki (prezes) składa we właściwym rejestrze sądowym roczne sprawozdanie finansowe, opinię biegłego rewidenta, jeżeli podlegało ono badaniu, odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, a w przypadku m.in. spółek kapitałowych – także sprawozdania z działalności – w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego (art. 69 ust. 1 ).
Zgodnie z treścią art. 77 pkt 2 ustawy o rachunkowości karze grzywny lub karze pozbawienia wolności do lat dwóch albo obu tym karom łącznie podlega, kto wbrew przepisom ustawy dopuszcza m. in. do niesporządzenia sprawozdania finansowego. Z kolei karze grzywny bądź ograniczenia wolności podlega, kto nie składa sprawozdania finansowego lub sprawozdania we właściwym rejestrze sądowym (art. 79 pkt 4 ustawy o rachunkowości).
Wyrok SR dla m. st. Warszawy z dnia 16 stycznia 2015 r., IV K 1109/11
Standard: 23471 (pełna treść orzeczenia)
Przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U.2013.330 j.t.) zwanymi dalej ustawą o rachunkowości są przepisami szczególnymi do rozwiązań przewidzianych w kodeksie spółek handlowych, w tym w szczególności uregulowania zawartego w art. 208 § 1 k.s.h. Tym samym zupełnie niepotrzebna jest analiza dokonana przez skarżącego treści art. 208 § 1 i 2 k.s.h. oraz umowy spółki, która przewidywała podział obowiązków dwóch członków zarządu, skoro i tak ustawa o rachunkowości jest ustawą szczególną, która precyzuje kwestie związane z obowiązkiem sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego do którego zobowiązany jest każdy z członków zarządu.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości przez kierownika jednostki - rozumie się członka zarządu lub innego organu zarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy - członków tego organu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę. W przypadku spółki jawnej i spółki cywilnej za kierownika jednostki uważa się - wspólników prowadzących sprawy spółki, w przypadku spółki partnerskiej - wspólników prowadzących sprawy spółki albo zarząd, a w odniesieniu do spółki komandytowej i spółki komandytowo-akcyjnej - komplementariuszy prowadzących sprawy spółki. W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą za kierownika jednostki uważa się tę osobę; przepis ten stosuje się odpowiednio do osób wykonujących wolne zawody. Za kierownika jednostki uważa się również likwidatora, a także syndyka lub zarządcę ustanowionego w postępowaniu upadłościowym.
Zgodnie zaś z art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości - z wyłączeniem odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury - zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą.
Zgodnie z art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości w brzmieniu sprzed nowelizacji ustawą z 16 września 2011 r. Redukcja niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz.U.232.1378) kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym roczne sprawozdanie finansowe, opinię biegłego rewidenta, jeżeli podlegało ono badaniu, z zastrzeżeniem ust. 1a, odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, a w przypadku jednostek, o których mowa w art. 49 ust. 1 - także sprawozdanie z działalności - w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
Tym samym nie ulega żadnym wątpliwościom, że oskarżony jako jeden ze wspólników spółki odpowiedzialny jest nie tylko za prowadzenie firmy i jej rozwój, ale również jako kierownik jednostki - w rozumieniu ustawy o rachunkowości - za złożenie we właściwym rejestrze sądowym rocznego sprawozdania finansowego, odpisu uchwały o podziale zysków i strat w terminie 15 dni zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Powyższej powinności z pewnością nie zmienia umowa spółki, z której wynikało, iż to drugi z członków zarządu był jednocześnie prezesem do spraw finansowych.
Wyrok SO w Białymstoku z dnia 24 lipca 2014 r., VIII Ka 214/14
Standard: 23470 (pełna treść orzeczenia)