Roszczeniowy charakter premii regulaminowej
Premia regulaminowa
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Umowa wygasa nie z upływem trzech miesięcy od zastosowania wobec pracownika tymczasowego aresztowania, lecz z upływem trzech miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania. Jest to istotna różnica, ponieważ dosłowna treść art. 66 § 1 k.p. wymaga dla wygaśnięcia umowy o pracę, aby pracownik był nieobecny w pracy z powodu tymczasowego aresztowania przez okres pełnych trzech miesięcy. To zaś prowadzi do dalszego wniosku, że trzymiesięczny okres tymczasowego aresztowania liczy się od dnia zatrzymania pracownika, a nie od daty wydania postanowienia o jego tymczasowym aresztowaniu. Za przyjęciem tego rodzaju wykładni przemawia zresztą art. 265 k.p.k. Zatem do okresu przewidzianego w art. 66 § 1 k.p. wlicza się cały czas faktycznego pozbawienia wolności pracownika
Wyrok SN z dnia 22 listopada 2022 r., II PSKP 20/22
Standard: 69164 (pełna treść orzeczenia)
Spełnienie przez pracownika skonkretyzowanych i zobiektywizowanych przesłanek premiowych uzasadnia powstanie po jego stronie prawa podmiotowego do premii, choćby nawet akt prawny normujący warunki i zasady premiowania przewidywał tylko maksymalną wysokość premii, bez wskazania jej dolnej granicy, jak również wysokości procentowych wskaźników za wykonanie poszczególnych zadań premiowych. W takiej sytuacji decyzja dyrektora zakładu pracy w przedmiocie przyznania premii oraz jej wysokości podlega kontroli organów orzekających w sprawach ze stosunku pracy. Dopuszczalności tej kontroli nie stoi na przeszkodzie brak wydania regulaminu premiowania.
Wyrok SN z dnia 26 października 2022 r., II PSKP 125/21
Standard: 69163 (pełna treść orzeczenia)
Nie można uznać za prawo nabyte oczekiwania pracownika na wypłatę premii regulaminowej, bowiem nabycie tego prawa uzależnione jest od spełnienia szeregu warunków (mogą to być przy tym zarówno warunki pozytywne, jak i negatywne), jednak przed ich ziszczeniem pracownikowi nie przysługuje żadne roszczenie o wypłatę premii i nie stanowi ona słusznie nabytego prawa pracownika. Dodać przy tym należy, że po ziszczeniu się warunków wypłaty premii regulaminowej, konstytucyjna ochrona prawa pracownika realizowana jest na podstawie przepisów Rozdziału II Działu Trzeciego Kodeksu pracy, w którym zamieszczono przepisy dotyczące ochrony wynagrodzenia za pracę.
Wyrok SN z dnia 24 października 2017 r., I PK 289/16
Standard: 62546 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 62504 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 6878 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 62514 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 62513 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 62515 (pełna treść orzeczenia)