Ograniczenie władzy rodzicielskiej - charakterystyka
Ograniczenie władzy rodzicielskiej (art. 109 k.r.o.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zarządzenia wydane na podstawie art. 109 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowią zawsze ograniczenie władzy rodzicielskiej rodziców poprzez pozbawienie ich w pewnym zakresie dowolności postępowania w stosunku do swego dziecka. Celem wydania takich zarządzeń jest zawsze ochrona dobra dziecka w sytuacji jego zagrożenia. Nie jest istotne czy zachowanie rodziców jest zawinione czy nie jest zawinione, czy jest spowodowane bezradnością, nieudolnością czy nieświadomością, bądź chorobą lub mylnym wyobrażeniem o tym, czego potrzebuje ich dziecko. Zarządzenia oparte na art. 109 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie są formą represji w odniesieniu do rodziców, ani nie zmierzają do ich negatywnej oceny, lecz są formą niesienia im pomocy w przypadku trudności wychowawczych czy życiowych. Celem postępowania o ograniczenie władzy rodzicielskiej jest usunięcie zagrożenia dobra dziecka i wytłumaczenie tego rodzicom w celu podjęcia współpracy z sądem opiekuńczym w interesie ich dziecka.
Postanowienie SR dla m.st. Warszawy z dnia 6 lipca 2017 r., VI Nsm 1115/16
Standard: 8392 (pełna treść orzeczenia)
Z powodu konfliktu rodziców Sąd postanowił z urzędu sprawę prowadzić jako o ograniczenie władzy rodzicielskiej obojga rodziców nad ich córką. Ich konflikt godzi w dobro ich córki, uniemożliwia im rozmowę i współprace w sprawach dziecka, do czego jako rodzice są zobowiązani. Z tego powodu w ramach ograniczenia władzy rodzicielskiej oboje rodzice zobowiązani zostali do podjęcia i odbywania wspólnych konsultacji psychologicznych 1 raz na miesiąc w celu omówienia bieżącej sytuacji dziecka i uzgodnienia formy wykonywania opieki bądź leczenia oraz bieżących kwestii wychowawczych oraz do odbycia wspólnych warsztatów z komunikacji w oparciu o nurt porozumienia bez przemocy w celu poprawy wzajemnej komunikacji.
Negatywny sposób komunikacji, prezentowanie pretensji, obaw i oskarżeń uniemożliwia porozumienie. Taka komunikacja pokazuje, że dana osoba cierpi nie mogąc zaspokoić ważnych swoich potrzeb. Nie umie też sama sobie z tym poradzić, dlatego szuka przyczyny swojego bólu w innych osobach. Jest to problem do przepracowania na warsztatach lub w terapii rodzinnej z osobą profesjonalnie przygotowana do prowadzenia takich form pomocy. Celem kontroli wykonania tych obowiązków oraz ogólnie kontroli wykonywania władzy rodzicielskiej i kontaktów ustalone zostało ograniczenie w formie nadzoru kuratora sądowego w oparciu o art. 109 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który przewiduje że jeżeli dobro dziecka jest zagrożone to sąd opiekuńczy wyda odpowiednie zarządzenia.
Zarządzenia wydane na podstawie art. 109 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowią zawsze ograniczenie władzy rodzicielskiej rodziców poprzez pozbawienie ich w pewnym zakresie dowolności postępowania w stosunku do swego dziecka. Celem wydania takich zarządzeń jest zawsze ochrona dobra dziecka w sytuacji jego zagrożenia. Nie jest istotne czy zachowanie rodziców jest zawinione czy nie jest zawinione, czy jest spowodowane bezradnością, nieudolnością czy nieświadomością, bądź chorobą lub mylnym wyobrażeniem o tym, czego potrzebuje ich dziecko.
Zarządzenia oparte na art. 109 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie są formą represji w odniesieniu do rodziców, ani nie zmierzają do ich negatywnej oceny, lecz są formą niesienia im pomocy w przypadku trudności wychowawczych czy życiowych. Celem postępowania o ograniczenie władzy rodzicielskiej jest usunięcie zagrożenia dobra dziecka i wytłumaczenie tego rodzicom w celu podjęcia współpracy z sądem opiekuńczym w interesie ich dziecka.
Postanowienie SR dla m. st. Warszawy z dnia 2016-04-21, VI Nsm 1301/14
Standard: 6783 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 6784
Standard: 7283
Standard: 7284