Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wyjazd z dzieckiem za granicę na pobyt stały i czasowy

Istotne sprawy dziecka (art. 97 § 2 k.r.o. i art. 582 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Małoletnia ma niespełna 4 lata. Matka wychowuje dziewczynkę przy wsparciu ojca oraz finansowym wsparciu dziadków. Ojciec tworzy z nią dobrą i silną relację. Dziewczynka lubi spędzać czas z ojcem. W trakcie spotkania wyraźnie szukała u niego poczucia bezpieczeństwa, przytulała się do niego i nie chciała mu pozwolić na krótką rozmowę z psychologiem, na próby odseparowania jej od ojca reagowała płaczem. Uczestnik darzy ją uczuciem ojcowskiej miłości i wszystko wskazuje na to, że dziecko odwzajemnia te uczucia. Ojciec małoletniej obawia się, że jej wyjazd za granicę spowoduje zerwanie więzi. Uważa, że kontakt przez skypa lub telefon nie pozwolą na kształtowanie dziecka, jego wychowanie, naukę, a przed wszystkim na pogłębienie i utrwalenie wzajemnych uczuć łączących rodzica z dzieckiem.

Zdaniem Sądu Rejonowego relacje ojca z córką są dla jej prawidłowego rozwoju bardzo istotne. Dla dziewczynki bardzo ważne jest poczucie bezpieczeństwa, jakie daje jej ojciec. Jeśli wie, że tata pomoże jej w każdej sytuacji, czuje, że jest dla niego ważna, zbuduje na tym przekonaniu poczucie własnej wartości, które jest fundamentalne dla funkcjonowania dziecka w grupie rówieśników, później zaś we własnej rodzinie i w szeroko pojętym społeczeństwie. Wyjazd L. do Kanady uniemożliwiłby utrzymanie dobrej relacji z ojcem. Z uwagi na odległość i koszty dojazdów spotkania nie mogłyby być zbyt często kontynuowane, dziecko tak małe z czasem zapomniało by ojca. Prawdopodobne jest, że w Kandzie korzystając z pomocy swoich rodziców E. J. byłaby w stanie zapewnić córce lepsze warunki bytowe niż ma obecnie w Polsce. Jednakże kwestie materialne dla wychowania dziecka nie są najważniejsze. Najważniejsza jest dobra opieka wychowawcza i pozytywne więzi emocjonalne z obojgiem rodziców. Każde dziecko potrzebuje przede wszystkim miłości od rodziców, wobec czego wyjazd do Kanady kosztem utraty relacji z ojcem byłby dla dziecka zbyt dużą szkodą mimo polepszenia warunków bytowych dziewczynki.

Postanowienie SR dla m.st. Warszawy z dnia 30 października 2014 r. VI Nsm 736/14

Standard: 6754 (pełna treść orzeczenia)

Wyjazd dziecka za granicę w celu spędzenia tam wakacji, jako należący do istotnych spraw dziecka wymaga zgody obojga rodziców, wykonujących władzę rodzicielską, a w braku takiej zgody orzeczenia sądu opiekuńczego.

Do istotnych spraw dziecka należy między innymi sposób spędzania przez nie wakacji. Jeżeli oboje rodzice mają co do tego odmienne zdania na zasadzie art. 97 § 2 k.r.o. orzeka sąd opiekuńczy. Orzekając na podstawie tego przepisu sądy obu instancji obowiązane były do rozważenia zasadności wniosku z punktu widzenia interesu dziecka, kierując się wyłącznie jego dobrem, a nie egoistycznymi pobudkami rozwiedzionych rodziców.

Postanowienie SN z dnia 6 marca 1985 r., III CRN 19/85

Standard: 11654 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 258 słów. Wykup dostęp.

Standard: 11655

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.