Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Powództwo opozycyjne - przedawnienie roszczenia

Powództwo opozycyjne a alimenty

Powód w niniejszej sprawie, domagał się pozbawienia wykonalności dwóch tytułów wykonawczych w całości powołując się na przepis art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c. wskazując na zdarzenia, które nastąpiły po powstaniu tytułu egzekucyjnego, tj. w szczególności przedawnienie się roszczenia.

Jak stanowi przepis art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c. dłużnik może żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, jeżeli po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane; gdy tytułem jest orzeczenie sądowe, dłużnik może powództwo oprzeć także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie.

Przewidziane w art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c. zdarzenia obejmują swoim zakresem wszystkie te sytuacje, z którymi przepisy prawa materialnego łączą wygaśnięcie zobowiązania, jak dokonanie zapłaty, świadczenie w miejsce wypełnienia, zwolnienie z długu, niemożliwość świadczenia (art. 475 k.c.), potrącenie, przedawnienie itp. [szczegółowo o tych kwestiach zob. E. W., Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne. Komentarz do części drugiej Kodeksu postępowania cywilnego , W. 1998, s. 297-300; także Z. Ś., Komentarz do kodeksu postępowania cywilnego. Część druga. Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne, W. 2004, s. 184-187].

Zgodnie z art. 125 k.c. roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu. W ocenie Sądu należało zgodzić się ze stanowiskiem powoda, iż dochodzone przez pozwana roszczenie - mające charakter roszczenia alimentacyjnego - w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym pod sygn. akt: Kmp 81/14 uległo przedawnieniu.

Wyrok SR dla Wrocławia – Krzyków z dnia 17 września 2015 r. III RC 221/15

Standard: 6738 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.