Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Procesowe skutki niedoręczenia pozwu

Skutki doręczenia odpisu pozwu (art. 192 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Zarzut niedoręczenia pozwu nie wystarcza do stwierdzenia nieważności postępowania na podstawie art. 379 pkt 5 k.p.c., gdyż jest to względna a nie bezwzględna podstawa nieważności postępowania. Podlega więc ocenie i ważeniu naruszenie prawa w każdej indywidulanej sprawie.

Postanowienie SN z dnia 18 czerwca 2020 r., III PK 64/19

Standard: 56804 (pełna treść orzeczenia)

Sąd Rejonowy już w pozwie powziął wiadomość, że pozwany mieszka i pracuje w Anglii. W tej sytuacji oczywiste było, że adres wskazany w pozwie jest nieprawidłowy i na tym etapie należało wezwać stronę powodową do wskazania aktualnego adresu pozwanego pod rygorem zwrotu pozwu.

Kiedy sprawie nadano mimo wszystko bieg, okazało się ,że próba doręczenia korespondencji na ten adres nie powiodła się, bowiem matka pozwanego potwierdziła, że pozwany pod tym adresem nie mieszka i zawiadomienia o terminie oraz odpisu pozwu nie przyjęła.

Pozwany przysłał w dniu rozprawy do Sądu fax, w którym informuje między innymi że nie mógł przyjechać na termin oraz kiedy może stawić się do Sądu celem wzięcia udziału w rozprawie. Istotnie pismo nie zawiera wprost sformułowania, iż strona wnosi o odroczenie rozprawy, jednakże z treści pisma wniosek taki jasno wynika. Pozwany działał bez profesjonalnego pełnomocnika, zatem rzeczą Sądu I instancji było odczytanie pisma zgodnie z jego intencją, a ta jest jednoznaczna.

Naruszeniem przepisów procedury cywilnej nastąpiło przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron i ograniczenie tego dowodu do przesłuchania jednej z nich w sytuacji, gdy druga strona nie została wezwana na termin rozprawy pod rygorem pominięcia dowodu z jej przesłuchania. Pozwany zupełnie nie mógł wiedzieć, że Sąd zamierza taki dowód przeprowadzić i że jego nieobecność spowoduje ,iż przesłuchana zostanie tylko strona przeciwna.

Trafnie zatem zarzuca apelant, że został pozbawiony możności obrony swoich praw , co skutkuje nieważnością postępowania.9 art. 379 pkt 5 kpc.

Wyrok SO w Elblągu z dnia 13 marca 2014 r., V Ca 2/14

Standard: 6737 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.