Nieujawnienie przedmiotu lub podstawy opodatkowania - olej opałowy
Nieujawnienie przedmiotu lub podstawy opodatkowania (54 k.k.s.)
Nie ulega wątpliwości, że olej napędowy jest wyrobem akcyzowym , a więc podlega opodatkowaniu akcyzą w sytuacji określonej w art. 8 ust 2 pkt 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym. Z wymienionego przepisu wynika, że przedmiotem opodatkowania jest między innymi posiadanie oleju napędowego znajdującego się poza procedurą zaniechania poboru akcyzy, jeżeli od tego wyrobu nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości. W przedmiotowej sprawie zarówno w wyniku kontroli podatkowej jak i w czasie postępowania podatkowego nie ustalono, iż od oleju napędowego ujawnionego u oskarżonego został zapłacony podatek akcyzowy.
Każda osoba, która gromadzi w swojej posesji tak dużą ilość oleju napędowego winna posiadać dokumenty stwierdzające legalność jego pochodzenia. Winna się bowiem liczyć z tym, że zostanie skontrolowana przez organy ścigania lub organy podatkowe celem ustalenia jakie jest źródło pochodzenia oleju i czy został odprowadzony od niego podatek akcyzowy. Oskarżony żadnego dokumentu stwierdzającego źródło pochodzenia ujawnionego u niego oleju napędowego nie przedstawił. Nie przedstawiono żadnego dokumentu potwierdzającego, że ujawniony olej napędowy zakupiono na stacjach paliw.
Wyjaśnienia oskarżonego nie można uznać za wiarygodny dowód, że olej napędowy pochodził z udokumentowanego źródła, a mianowicie, że został zakupiony na stacjach paliw. Jeżeli przy zakupie oleju pobierane były faktury i następnie uległy one zniszczeniu, to oskarżony mógł pobrać odpisy tych faktur ze stacji paliw. W każdej stacji przechowywane są bowiem kopie wydawanych faktur.
Wyrok SO w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 12 grudnia 2014 r., IV Ka 420/14
Standard: 6695 (pełna treść orzeczenia)