Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w deklaracji lub oświadczeniu (z art. 56 k.k.s.)

Oszustwo podatkowe - podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy (z art. 56 k.k.s.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Przepis art. 56 § 1 kks wyznacza podstawowy obszar w sferze oszukańczych zabiegów związanych z określonymi regulacjami podatkowymi, gdzie, w wyniku ustalonego zachowania sprawcy, dochodzi do powstania „ryzyka” pomniejszenia wysokości zobowiązania podatkowego, którego konsekwencje wiązać można z uszczupleniem spodziewanego dochodu uprawnionego podmiotu.

Zawarta w art. 56 § 1 kks norma sankcjonowana „obejmuje swoim zakresem czyny polegające nie tylko na narażeniu na uszczuplenie należności podatkowej, ale również wnioskując a minori ad maius, na spowodowaniu takiego uszczuplenia”. Oznacza to, że w przypadku uszczuplenia należności możliwe jest przypisanie odpowiedzialności z art.56§1 kks mimo tego, że w przepisie tym tak wyrażone znamię skutku nie zostało wyrażone.

O ile zatem brak wyeksponowania skutku w postaci uszczuplenia należności podatkowej i przyjęcie jedynie konstrukcji narażenia nie ma znaczenia dla zakwalifikowania czynu z art. 56 § 1 kks, o tyle wyraźny brak tego ustalenia w opisie powoduje wątpliwości co do możliwości przypisania sprawcy dalszej odpowiedzialności za czyny łączące się z uzyskaniem korzyści majątkowej i wprowadzeniem jej do legalnego obrotu, jak chociażby w przypadku występku „prania pieniędzy” z art. 299 § 1 kk.

Wyrok SA w Katowicach z dnia 28 stycznia 2019 r., II AKa 154/18

Standard: 78832 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z ustawą z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych za przychód uważa się również wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy). Pojęcie nieodpłatnych lub częściowo nieodpłatnych świadczeń nie posiada definicji legalnej. W orzecznictwie sądów administracyjnych ukształtowało się jednak rozumienie tego typu świadczeń jako wszystkich zjawisk gospodarczych i zdarzeń prawnych, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątku osobie, mające konkretny wymiar finansowy (por. m.in. uchw. składu 7 sędziów NSA z 16.10.2006 r., II FPS 1/06, OSP 2007/6/78).

Do nieodpłatnych świadczeń należy przykładowo zaliczyć nieodpłatne używanie lokalu, uzyskanie nieoprocentowanej pożyczki, nieodpłatne korzystanie ze służebności przesyłu, uzyskanie nieodpłatnego poręczenia czy ratalna, nieoprocentowana wypłata dywidendy. Świadczenia częściowo odpłatne występują wówczas, gdy cena określonej usługi świadczonej na rzecz spółki lub wartość kosztów udostępniania jej rzeczy lub praw jest niższa od cen rynkowych stosowanych w tego typu przypadkach.

Podmiot będący podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych ma obowiązek ujawnienia wobec organów administracji skarbowej faktu uzyskiwania tego rodzaju świadczeń i uwzględnienia ich w procedurze ustalania dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania. Jego niezrealizowanie i podanie w tym zakresie nieprawy lub zatajenie prawdy może rodzić po stronie osoby fizycznej zajmującej się sprawami finansowymi osoby prawnej (art. 9 § 3 k.k.s.) odpowiedzialność za jeden z czynów zabronionych określonych w art. 56 § 1 - § 4 k.k.s. Warunkiem jest jednak, aby na skutek takiego działania sprawcy doszło do narażenia podatku na uszczuplenie.

Brak ujawnienia wobec organu skarbowego faktu korzystania z nieodpłatnych i częściowo nieodpłatnych świadczeń wraz z innymi przychodami osiąganymi przez spółkę nie prowadził do osiągnięcia dochodu na poziomie powodującym powstanie obowiązku podatkowego. Tym samym nieujawnienie tych pierwszych nie mogło narazić podatku na uszczuplenie.

Wyrok SO w Częstochowie z dnia 13 stycznia 2017 r., VII Ka 958/16

Standard: 7914 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 361 słów. Wykup dostęp.

Standard: 8003

Komentarz składa z 331 słów. Wykup dostęp.

Standard: 8004

Komentarz składa z 258 słów. Wykup dostęp.

Standard: 8005

Komentarz składa z 268 słów. Wykup dostęp.

Standard: 8006

Komentarz składa z 368 słów. Wykup dostęp.

Standard: 6669

Komentarz składa z 548 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7474

Komentarz składa z 204 słów. Wykup dostęp.

Standard: 8007

Komentarz składa z 231 słów. Wykup dostęp.

Standard: 6692

Komentarz składa z 227 słów. Wykup dostęp.

Standard: 13759

Komentarz składa z 295 słów. Wykup dostęp.

Standard: 6693

Komentarz składa z 287 słów. Wykup dostęp.

Standard: 13758

Komentarz składa z 543 słów. Wykup dostęp.

Standard: 78596

Komentarz składa z 148 słów. Wykup dostęp.

Standard: 6694

Komentarz składa z 144 słów. Wykup dostęp.

Standard: 79199

Komentarz składa z 457 słów. Wykup dostęp.

Standard: 14054

Komentarz składa z 960 słów. Wykup dostęp.

Standard: 4167

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.