Wysokość należności publicznoprawnej narażonej na uszczuplenie
Nieujawnienie przedmiotu lub podstawy opodatkowania (54 k.k.s.)
Wyznacznikiem wysokości należności publicznoprawnej narażonej na uszczuplenie jest wysokość tego podatku, który oskarżony odprowadziłby do Skarbu Państwa obracając olejem napędowym opodatkowanym akcyzą przewidzianą dla tego wyrobu akcyzowego, nie zaś wysokość podatku jaki ciążyłby na nim z racji naruszania zasad regulujących pobieranie podatku akcyzowego.
Wskazać tu można, iż w przyjmuje się, że nie stanowi korzyści majątkowej (za którą uznaje się kwotę pieniężną odpowiadającą zaległości podatkowej) sankcyjny podatek nieuiszczony przez zobowiązanego (por. P. Kardas, G. Łabuda, T. Razowski, Kodeks Krany Skarbowy. Komentarz LEX, Wolters Kluwer Wa-wa 2012, str. 508).
Zaznaczyć trzeba, że jeżeli działalność oskarżonych miała polegać na nabywaniu oleju napędowego przeznaczonego do celów opałowych, zabarwionego na czerwono i oznaczonego znacznikiem zgodnie z przepisami szczególnymi i sprzedawaniu go jako olej napędowy, to przy ustalaniu kwoty wyznaczającej wielość uszczuplonego podatku należałoby kwotę należnej akcyzy od oleju napędowego pomniejszyć o kwotę akcyzy od oleju napędowego przeznaczonego do celów opałowych, jeżeli została pobrana.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 29 maja 2015 r., II AKa 68/15
Standard: 6679 (pełna treść orzeczenia)