Zwrot kosztów dojazdu świadkowi mieszkającemu za granicą
Zwrot kosztów podróży i noclegu świadka (art. 618a k.p.k.)
Choć istotnie art. 618a § 2k.p.k. wprowadza ograniczenia limitujące wysokość możliwych do zwrotu kosztów podróży, odwołując się w tym zakresie do górnej granicy należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostki budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, to jednakże nie można podzielić stanowiska Sądu Rejonowego, iż świadkowi przysługuje w tym wypadku wyłącznie zwrot należności za cztery doby noclegu wraz z kosztem dojazdu do Sądu ( prawdopodobnie – z miejsca pobytu świadka w Polsce do siedziby Sądu Rejonowego w Zawierciu), a nie koszt zmiany terminu wyjazdu świadka z Polski do miejsca zamieszkania w USA, wywołany koniecznością umożliwienia świadkowi stawiennictwa na rozprawie na wezwanie Sądu.
Przepis art. 618a § 1 nie różnicuje zwrotu kosztów podróży w zależności od miejsca zamieszkania świadka. W związku z tym uznać należy, że taki zwrot należy się również świadkowi zamieszkałemu lub przebywającemu za granicą, jeżeli przybył on stamtąd na wezwanie sądu lub innego organu procesowego (por. SA w Lublinie II AKz 106/94, OSA 1995, z. 2, poz. 10).
Art. 618a § 2, wprawdzie mówi o kosztach z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, ale zawarte w nim odesłanie pełni jedynie funkcję limitującą wysokość podlegających zwrotowi kosztów podróży, natomiast nie wynika z niego ograniczenie zakresu zastosowania art. 618a do podróży na obszarze kraju.
Należy zatem przyjąć, że świadkowi przysługuje zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania znajdującego się poza terytorium RP z tym, że zwrot ten następuje w wysokości rzeczywiście poniesionych kosztów i nie może przekroczyć wysokości kosztów obliczonych zgodnie z zasadami określonymi w przepisach, do których odsyła art. 618a § 2 k.p.k.. Tymi przepisami jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29.01.2013r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej przyznające prawo do ustalenia należności nie tylko z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (§1pkt.1) ale i poza granicami kraju (§1pkt.2 rozporządzenia). Zgodnie z § 3 tego rozporządzenia pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości udokumentowanej biletami lub fakturami obejmującymi cenę biletu środka transportu, wraz ze związanymi z nimi opłatami dodatkowymi, w tym miejscówkami.
Skoro więc autor zażalenia istotnie nie poniósł kosztu przylotu z USA do Polski w związku z jego wcześniejszym zaplanowaniem z innego powodu, lecz wyłącznie z uwagi na wezwanie go na termin rozprawy na dzień 6.09.2016r. celem przesłuchania w charakterze świadka poniósł dodatkowe koszty wywołane koniecznością zmiany terminu wyjazdu z Polski do USA (tj. koszt przebukowania biletu lotniczego) stwierdzić należy, iż ten właśnie wydatek świadka stanowi racjonalnie i celowo poniesiony przez niego koszt stawiennictwa do Sądu, który podlega zwrotowi.
Postanowienie SO w Częstochowie z dnia 5 stycznia 2017r., VIIKz 643/16
Standard: 6628