Zaniechanie szczegółowej oceny dowodów i zarzutów (art. 433 § 2 i art. 457 § 3 k.p.k)
Rozważenie wniosków i zarzutów odwoławczych; uzasadnienie sądu odwoławczego (art. 433 § 2 i 457 k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Stopień szczegółowości rozważań sądu odwoławczego, w wykonaniu jego obowiązku wynikającego z art. 457 § 3 k.p.k., uzależniony jest od jakości wywodów zawartych w uzasadnieniu wyroku sądu pierwszej instancji oraz we wniesionym środku odwoławczym i w zależności od meritum sprawy może przybrać formę bardziej lub mniej rozbudowanego wywodu.
W większości przypadków wystarczające jest zwykle wskazanie głównych powodów niepodzielenia zarzutów apelacji, a następnie odesłanie do szczegółów uzasadnienia wyroku sądu I instancji. Wprawdzie na Sądzie odwoławczym ciąży obowiązek rozpoznania wszystkich wniosków i zarzutów wskazanych w środku odwoławczym, nie oznacza to jednak bezwzględnego wymogu szczegółowego umotywowania każdego argumentu.
Jeżeli Sąd odwoławczy podziela w pełni dokonaną przez Sąd I instancji ocenę dowodów, może zaniechać szczegółowego odnoszenia się w uzasadnieniu swojego wyroku do zarzutów apelacji, gdyż byłoby to zbędnym powtórzeniem argumentacji tego sądu (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 kwietnia 2009 r., III KK 381/08; postanowienia SN: z dnia 10 października 2007 r., III KK 120/07; z dnia 2 sierpnia 2006 r., II KK 238/05).
W przypadku, gdy do czynienia mamy z przypisaną nieprawomocnie zbrodnią zabójstwa i nieprawomocnie orzeczoną karą 25 lat pozbawienia wolności standard kontroli odwoławczej musi być na najwyższym poziomie, zwłaszcza, gdy kwestionowane są kluczowe dla przyjętej kwalifikacji prawnej ustalenia faktyczne.
Każda alternatywna wobec przypisanej kwalifikacja, niesie za sobą diametralnie inne konsekwencje karne dla skazanego. Stąd wykluczenie wskazywanych w apelacji mankamentów postępowania, których wykazanie nakierowane jest na przyjęcie w sprawie alternatywnej wobec zabójstwa z zamiarem bezpośrednim kwalifikacji musi zostać omówione w sposób niezwykle szczegółowy.
Wyrok SN z dnia 24 marca 2022 r., IV KK 389/20
Standard: 60142 (pełna treść orzeczenia)
Jeżeli Sąd I instancji w swoim uzasadnieniu dokona wszechstronnej i kompleksowej oceny wszystkich istotnych okoliczności, tak w zakresie ustaleń faktycznych, będących konsekwencją szczegółowo wykazanej oceny materiału dowodowego, jak i w sposób pełny przedstawi argumentację prawną, to oparcie zarzutów apelacji na tych elementach, które były już wszechstronnie i kompleksowo rozważone przez Sąd I instancji, co wynika z uzasadnienia wyroku, uprawnia Sąd Odwoławczy do ograniczenia swojego uzasadnienia w znacznym zakresie do odesłania do tej argumentacji (vide: wyrok SN z dnia 14 kwietnia 2018r., V KK 384/17).
Postanowienie SN z dnia 8 kwietnia 2021 r., III KK 77/21
Standard: 48021 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 48024