Przedłużenie terminu do sporządzenia uzasadnienia w sprawach karnych
Wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku (art. 422 k.p.k.)
W sprawie zawiłej prezes sądu uprawniony jest do kilkakrotnego przedłużenia terminu do sporządzenia uzasadnienia, lecz nie w sposób dowolny, a mianowicie po spełnieniu następujących warunków:
a) umotywowanie kolejnego wniosku sędziego innymi okolicznościami aniżeli te, które spowodowały niedotrzymanie dotychczasowego terminu,
b) wniosek nie był w całości uwzględniony co do terminu, tj. w przypadku skrócenia wnioskowanego terminu przez prezesa sądu kolejny wniosek może zostać rozpatrzony pozytywnie choćby były podnoszone w nim wyłącznie te same okoliczności co uprzednio, termin przedłużenia w takim wypadku nie powinien przekraczać terminu poprzednio wnioskowanego,
c) kolejny wniosek powinien być złożony przed upływem dotychczasowego terminu wyznaczonego do sporządzenia uzasadnienia (§ 283 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2007 r. - Regulamin urzędowania sądów powszechnych - Dz. U. Nr. 38.poz. 249).
Decyzja prezesa sądu w takiej sytuacji przybiera formę zarządzenia, którego podstawę prawną stanowią art. 423 § 1 k.p.k. w zw. z art. 93 § 2 k.p.k., a więc -wydanej w konkretnej sprawie karnej - decyzji procesowej.
W ramach standardów rzetelnego procesu za niewłaściwą praktykę uznać należy, co jednak nie może decydować o samej zwłoce w procedowaniu sądu, brak informowania z urzędu strony procesu karnego, która w ustawowym terminie złożyła wniosek o sporządzenie i doręczenie jej pisemnego uzasadnienia wyroku, iż wykonanie tej czynności zostanie zrealizowane w konkretnym terminie.
Postanowienie SA w Lublinie, z dnia 24 października 2012 r., II S 21/12
Standard: 6518 (pełna treść orzeczenia)