Stosowanie przez przesłuchującego podstępu i przedstawianie korzyści z przyznania się
Swoboda wypowiedzi (art. 171 k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Nie jest zakazane prowadzenie przed przesłuchaniem rozmowy na temat zdarzenia, o ile nie jest to związane ze stosowaniem przymusu fizycznego i psychicznego, celem zmuszenia oskarżonego do przyznania się, nie jest również zakazane informowanie oskarżonego o możliwości wymierzenia łagodniejszej kary w razie przyznania się do winy, wyrażenia skruchy, jak również nie jest zakazane podawanie dowodów i okoliczności, które mają wskazywać na sprawstwo oskarżonego, w tym także poprzez zastosowanie podstępu. Opisane wyżej sytuacje nie pozbawiają przesłuchiwanego prawa do wyboru zachowania - do podjęcia samodzielnej decyzji o złożeniu lub odmowie złożenia wyjaśnień, a równocześnie nie naruszają gwarantowanej w art. 171 § 1 k.p.k. swobody wypowiedzi.
Nie stanowi warunków wyłączających swobodę wypowiedzi zadawanie osobie przesłuchiwanej licznych pytań czy prowadzenie intensywnie czynności postępowania przygotowawczego. (Wyrok SA w Poznaniu z dnia 17 czerwca 2014 r. II AKa 107/14)
Wyrok SO w Gdańsku z dnia 15 września 2017r., XIV K 140/16
Standard: 9655 (pełna treść orzeczenia)
Powoływanie się przez przesłuchującego na dowody winy nie stanowi przyczyny wyłączającej swobodę wypowiedzi osoby przesłuchiwanej (vide wyrok SA w Krakowie z 3 grudnia 2014 r., II AKa 192/14).
Nie można zaliczyć do warunków wyłączających swobodę wypowiedzi zachowań, które wprawdzie mogą wpłynąć na proces motywacyjny osoby przesłuchiwanej, np. mogą przyczynić się do przyznania się do popełnienia konkretnych czynów, lecz nie odbierają jej możliwości wyboru treści składanych relacji (podobnie: wyrok SA w Lublinie z 18 września 2014 r., II AKa 130/14).
Wyrok SO w Siedlcach z dnia 14 kwietnia 2016 r., II Ka 163/15
Standard: 7740 (pełna treść orzeczenia)