Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Choroba ciężka i długotrwała

Ciężki uszczerbek na zdrowiu (art. 156 k.k.)

Wyświetl tylko:

Długotrwała choroba realnie zagrażająca życiu oznacza, że realne zagrożenie dla życia nie było przelotne, lecz utrzymywało się przez dłuższy czas. Nie można jednak twierdzić, że chodzi tu o okres 6 miesięcy, jak interpretował SN długotrwałość choroby na gruncie art. 155 § 1 pkt 2 k.k. z 1969 r. . 

Na gruncie art. 156 § 1 pkt 2 k.k. długotrwałość może być rozumiana nawet jako okres kilkudniowy, w którym występowało realne zagrożenie dla życia, tzn. miało miejsce poważne zaburzenie podstawowych czynności układów narządów istotnych dla utrzymania życia, a więc np. ośrodkowego układu nerwowego, układu oddechowego lub krążenia, z powodu, których zaburzeń w każdej chwili można się spodziewać zahamowania czynności tych układów i zgonu”.

Wyrok SO w Poznaniu z dnia 6 czerwca 2017 r., III K 273/16

Standard: 40555 (pełna treść orzeczenia)

Niewątpliwie, w świetle przywołanych przez oskarżyciela podglądów doktryny, jak również orzecznictwa, za wskazane uznać należy odejście od dotychczas prezentowanej, restryktywnej wykładni pojęcia "długotrwałości", w kierunku bardziej uwzględniającym postęp technologii medycznych oraz metod leczenia. Wykładnia uwzględniająca te czynniki pozwalałaby na ocenę znamienia "długotrwałości" ciężkiej choroby w sposób odpowiadający konkretnie analizowanym obrażeniom, przy uwzględnieniu zastosowanej metody leczenia, czy też długotrwałości utrzymującego się stanu zagrożenia życia osoby pokrzywdzonej.

Wyrok SA w Katowicach z dnia 27 września 2012 r., II AKa 214/12

Standard: 6201

Komentarz składa z 44 słów. Wykup dostęp.

Standard: 40501

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.