Choroba ciężka i długotrwała
Ciężki uszczerbek na zdrowiu (art. 156 k.k.)
Długotrwała choroba realnie zagrażająca życiu oznacza, że realne zagrożenie dla życia nie było przelotne, lecz utrzymywało się przez dłuższy czas. Nie można jednak twierdzić, że chodzi tu o okres 6 miesięcy, jak interpretował SN długotrwałość choroby na gruncie art. 155 § 1 pkt 2 k.k. z 1969 r. .
Na gruncie art. 156 § 1 pkt 2 k.k. długotrwałość może być rozumiana nawet jako okres kilkudniowy, w którym występowało realne zagrożenie dla życia, tzn. miało miejsce poważne zaburzenie podstawowych czynności układów narządów istotnych dla utrzymania życia, a więc np. ośrodkowego układu nerwowego, układu oddechowego lub krążenia, z powodu, których zaburzeń w każdej chwili można się spodziewać zahamowania czynności tych układów i zgonu”.
Wyrok SO w Poznaniu z dnia 6 czerwca 2017 r., III K 273/16
Standard: 40555 (pełna treść orzeczenia)
Niewątpliwie, w świetle przywołanych przez oskarżyciela podglądów doktryny, jak również orzecznictwa, za wskazane uznać należy odejście od dotychczas prezentowanej, restryktywnej wykładni pojęcia "długotrwałości", w kierunku bardziej uwzględniającym postęp technologii medycznych oraz metod leczenia. Wykładnia uwzględniająca te czynniki pozwalałaby na ocenę znamienia "długotrwałości" ciężkiej choroby w sposób odpowiadający konkretnie analizowanym obrażeniom, przy uwzględnieniu zastosowanej metody leczenia, czy też długotrwałości utrzymującego się stanu zagrożenia życia osoby pokrzywdzonej.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 27 września 2012 r., II AKa 214/12
Standard: 6201
Standard: 40501