Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Pozbawienie wolności w typie podstawowym (art. 189 § 1 k.k.)

Pozbawienie wolności (art. 189 k.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Przestępstwo z art. 189 k.k. polega na pozbawieniu wolności fizycznej. Chodzi tu jednak nie tylko o zatrzymanie w zamkniętym pomieszczeniu, ale również o użycie jakiegokolwiek innego środka mogącego stanowić istotną przeszkodę w korzystaniu z tej wolności. W grę może wchodzić zastosowanie przemocy fizycznej (np. związanie, zamknięcie), użycie groźby czy innego środka. Nie jest przy tym rzeczą konieczną, aby uwolnienie się pozbawionego wolności było niemożliwe w sposób obiektywny, bowiem wystarczy, jeśli jest ono takim w uzasadnionym okolicznościami odczuciu uwięzionego

Dla zakwalifikowania czynu z art. 189 k.k. lub art. 252 k.k. nie jest konieczne, aby pokrzywdzony miał całkowicie wyłączoną możliwość swobodnego poruszania się. Pozbawieniem wolności jest również sytuacja, gdy pokrzywdzony ma możliwość poruszania się w ramach określonej przestrzeni lub na określonym obszarze, o ile wbrew jego woli nie ma on możliwości opuszczenia tej przestrzeni lub obszaru i udania się w dowolnie przez niego obranym kierunku. Innymi słowy, wyłączona powinna być swoboda decydowania przez pokrzywdzonego o tym, gdzie się w danym momencie znajduje.

Formułowane przez oskarżonych wobec pokrzywdzonego groźby, a w konsekwencji obawa przed negatywnymi konsekwencjami, wpływała na psychikę tak silnie, że pokrzywdzony zaniechał wszelkich prób samowolnego oddalenia się. Obawy te znajdowały obiektywne uzasadnienie w okolicznościach sprawy.

Wyrok SA w Gdańsku z dnia 15 lipca 2021 r., II AKa 49/21

Standard: 77523 (pełna treść orzeczenia)

Zachowanie sprawcy, o którym mowa w art. 189 k.k. ma polegać na pozbawieniu człowieka wolności. Nie ulega wątpliwości, że pojęcie to obejmuje umieszczenie człowieka w pomieszczeniu zamkniętym, z którego nie może się on z łatwością wydostać w sposób odpowiadający konstrukcji pomieszczenia ( np. przez drzwi). Nie ma zatem znaczenia to, że pokrzywdzony mógłby opuścić takie pomieszczenie np. przez otwarte okno.

Irrelewantny jest sposób umieszczenia ofiary w takim pomieszczeniu. Może się to odbyć przy użyciu siły, podstępu, czy też na skutek groźby bezprawnej

Wyrok SN z dnia 5 grudnia 2018 r., V KK 508/17

Standard: 77526 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 102 słów. Wykup dostęp.

Standard: 77529

Komentarz składa z 88 słów. Wykup dostęp.

Standard: 76232

Komentarz składa z 240 słów. Wykup dostęp.

Standard: 6241

Komentarz składa z 103 słów. Wykup dostęp.

Standard: 77554

Komentarz składa z 45 słów. Wykup dostęp.

Standard: 78463

Komentarz składa z 74 słów. Wykup dostęp.

Standard: 12345

Komentarz składa z 69 słów. Wykup dostęp.

Standard: 40171

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.