Wytwarzanie środka odurzającego
Wytwarzanie, przetwarzanie, przerabianie środka odurzającego (art. 53 u.p.n.)
Art. 53 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii penalizuje dalsze czynności podejmowane już po zbiorze (np. suszenie), za pomocą których otrzymuje się gotowy środek odurzający zdatny do użycia.
Postanowienie SN z dnia 23 sierpnia 2018 r., V KK 296/18
Standard: 39602 (pełna treść orzeczenia)
Na wytwarzanie środka odurzającego, a zwłaszcza naturalnego jak ziele konopi - składa się wiele czynności, które prowadzą do otrzymania gotowego narkotyku, zwanego potocznie marihuaną. W tym przypadku potrzebne działania dzielą się na kilka etapów - na uprawę konopi, następnie - zbiór ziela (te są samodzielnymi przestępstwami z art. 63 ustawy z 2005 r.), jego suszenie, rozdrabianie i porcjowanie. Suszenie ziela konopi jest więc jednym z zachowań należących do zakresu wytwarzania środka odurzającego (por. wyrok SA w Krakowie z dnia 12 października 2005 r., II AKa 200/05).
Wytwarzaniem środka odurzającego, o którym stanowi art. 53 Ustawy, w sytuacji gdy inne przepisy tej ustawy odrębnie penalizują zakazaną uprawę określonej rośliny (np. konopi) oraz zbiór z niej takich jej części, które same są już uznawane za środek odurzający (np. ziela i żywice) są dopiero takie dalsze czynności podejmowane po zbiorze (np. suszenie), za pomocą których otrzymuje się gotowy środek odurzający zdatny do użycia, a więc określony preparat danej rośliny, np. susz konopi (por. wyrok SN z dnia 8 marca 2005 r., IV KK 14/05).
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii w art. 33 i 35 określa warunki, w jakich może nastąpić zgodne z prawem wytwarzanie, przetwarzanie, przerabianie środków odurzających, substancji psychotropowych lub przetwarzanie słomy makowej. Ich naruszenie oznacza działanie "wbrew przepisom ustawy".
Wyrok SA w Gdańsku z dnia 24 maja 2013 r., II AKa 141/13
Standard: 6137 (pełna treść orzeczenia)