Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wprowadzenie do obrotu, uczestniczenie w obrocie, udzielanie środka odurzającego

Wprowadzenie do obrotu, uczestniczenie w obrocie, udzielanie środka odurzającego (art. 56 u.p.n.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Przepis art. 56 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje odpowiedzialność karną za wprowadzenie do obrotu środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej oraz za uczestniczenie w takim obrocie.

Wprowadzanie do obrotu środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej, polega na udostępnieniu ich odpłatnie lub nieodpłatnie osobom trzecim. Warunkiem koniecznym jest również ustalenie, że osoba, której środki są udostępnianie, nie jest konsumentem. Wprowadzenie do obrotu oznacza różnego rodzaju aktywną formę obrotu, natomiast uczestnictwo w obrocie będzie stanowić bierną jego formę. Uczestniczenie w obrocie polega na przyjęciu odpłatnie bądź nieodpłatnie środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej przez osobę niebędącą konsumentem w celu późniejszego ich przekazania innej osobie, przy czym nabywca nie jest konsumentem.

Przywiezienie przez oskarżonego środków odurzających z K., należy ocenić jako pomocnictwo do przestępstwa wprowadzenia do obrotu środków odurzających, poprzez udzielenie środka przewozu, o którym jest mowa w przepisie art. 18 § 3 k.k., jako jednej z możliwych form udzielenia pomocy w popełnieniu przestępstwa. Zachowania tego jak słusznie dostrzegł to sąd meriti nie można oceniać jako przestępstwa udziału we wprowadzeniu do obrotu ww. środka, albowiem oskarżony P. S. nie brał udziału w organizacji transakcji zakupu środków odurzających w K., a jego zadanie polegało jedynie na odebraniu narkotyków i ich przekazaniu G. P. Był on zatem jedynie kurierem, którego rola ograniczała się do pojechania we wskazane miejsce (do K.) i odebranie narkotyków.

Wyrok SA w Łodzi, z dnia 29 maja 2014 r., II AKa 34/14

Standard: 6134 (pełna treść orzeczenia)

W czym wyraża się istota przestępstwa z art. 56 ust. 1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii dobrze oddaje przytaczany przez Sąd I instancji wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi w sprawie II AKa 123/09, w którym wyrażono stanowisko, że pojęcia "wprowadzanie do obrotu", "uczestniczenie w obrocie", "udzielanie narkotyków innej osobie", czy "udzielanie narkotyków w celu osiągnięcia korzyści" obejmują tożsame zachowania polegające na przekazywaniu innym osobom narkotyków - przy czym może ono być odpłatne albo darmowe, a kryterium rozróżniania tych zachowań stanowi osoba odbiorcy. Uczestniczenie w obrocie, czy wprowadzanie do obrotu w rozumieniu przepisu art. 56 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii polega na hurtowym uzyskiwaniu narkotyków i takim też przekazywaniu ich kolejnym osobom. W sytuacji natomiast, gdy odbiorcą narkotyków jest ich konsument, czyli osoba nabywająca je dla spożycia ich przez siebie, zachowanie sprawcy będzie formą udzielenia, o jakiej mowa w art. 59 ustawy.

Wyrok SA w Gdańsku z dnia 9 października 2013 r., II AKa 316/13

Standard: 6135 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 1038 słów. Wykup dostęp.

Standard: 17054

Komentarz składa z 91 słów. Wykup dostęp.

Standard: 13895

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.