Uzależnienie wykonania czynności służbowej od korzyści lub żądanie jej uzyskania (art art. 228 § 4 k.k.)
Łapownictwo; przyjęcie korzyści (art. 228 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Użyte na gruncie art. 228 § 4 k.k. sformułowanie "uzależnia wykonanie czynności służbowej" należy rozumieć nie tylko jako dokonanie czynności służbowej, ale także jako "każde zachowanie mające wpływ na przebieg tej czynności, czyli j ej spowolnienie, przyspieszenie, także zaniechanie jej podjęcia".
Całkowicie bezpodstawne jest twierdzenie, że zbieranie składek na cele polityczne lub organizacyjne nie mieści się w pojęciu korzyści majątkowej w rozumieniu art. 228 § 4 k.k. Definiując wskazane pojęcie, należy się bowiem odwołać do przepisu art. 115 § 4 k.k." zgodnie z którym korzyścią majątkową jest korzyść dla siebie lub dla kogoś innego (innej osoby lub innego podmiotu). Z powyższego wynika, że dla realizacji znamion czynu zabronionego z art. 228 § 4 k.k. nie jest konieczne, by sprawca żądał korzyści majątkowej dla siebie. Nieistotny jest również cel, na jaki sprawca chce ową korzyść przeznaczyć.
Uwagi te prowadzą do konkluzji, że nawet gdyby skazany P. C. przeznaczał uzyskane w opisany wyżej sposób od członków rady nadzorczej kwoty na bliżej nieokreślone cele polityczne lub organizacyjne, a także nawet wówczas, gdyby wręczający te korzyści cel ten akceptowali, a tym samym istniałaby sui generis "zgoda pokrzywdzonych" na udzielanie korzyści majątkowej w tej formie, w żaden sposób nie świadczyłoby to o tym, że skazany swoim zachowaniem nie zrealizował znamion wskazanego wyżej typu czynu zabronionego.
Najistotniejsze w przedmiotowej sprawie było to, że oskarżony nie miał żadnej podstawy prawnej, by żądać od członków rady nadzorczej pod rygorem odwołania ich z zajmowanego stanowiska przekazywania jakichkolwiek kwot na jakiekolwiek cele. Jedynie bowiem w sytuacji, gdy uprawnienie do danej korzyści przysługuje osobie pełniącej funkcje publiczną indywidualnie, imiennie i wynika ze stosunku prawnego łączącego wręczającego korzyść z osobą pełniącą funkcję publiczną, jej przyjęcie nie może stanowić czynu bezprawnego.
Postanowienie SN z dnia 20 października 2016 r., III KK 127/16
Standard: 39998 (pełna treść orzeczenia)
Uzależnianie dokonania czynności od otrzymania korzyści lub obietnicy polega na daniu do zrozumienia innej osobie, że sprawca jest skłonny wykonać czynność służbową dopiero wtedy, gdy otrzyma korzyść lub jej obietnicę. Musi to jednak być wyraźnie uzewnętrznione, natomiast nieistotna w zasadzie jest jego forma. Uzależnienie oczywiście może mieć miejsce tylko przed dokonaniem czynności . Samo przyjęcie korzyści może nastąpić później.
Wyrok SR w Giżycku z dnia 10 marca 2016r., V K 257/14
Standard: 39026 (pełna treść orzeczenia)