Charakterystyka groźby karalnej
Groźba karalna (art. 190 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Informacja o przestępstwie już popełnionym, którego następstwa mają zaistnieć w przyszłości, nie stanowi groźby w rozumieniu art. 190 § 1 k.k.
Treścią groźby karalnej jest zapowiedź popełnienia przestępstwa na szkodę zagrożonego lub osoby mu najbliższej – a więc zapowiedź realizacji znamion czynu zabronionego określonego jako przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Jest więc oczywistym, że chodzi o zachowanie, które sprawca ma podjąć w przyszłości – bliższej lub nawet nieokreślonej.
Natomiast w przedmiotowej sprawie oskarżony sformułował wypowiedź o treści „ trzymaj się szwagierka podpaliłem górę, spalicie się tu wszyscy” lub „ żegnaj szwagierko, podpaliłem górę, spalicie się tu wszyscy”, która – interpretowana całościowo – nie może być traktowana jako zapowiedź popełnienia przestępstwa, lecz informacja o przestępstwie już popełnionym (tj. spowodowaniu pożaru), którego następstwa mają zaistnieć w przyszłości. Wypowiedź taka nie stanowi groźby w rozumieniu art. 190 § 1 k.k.
Wyrok SA w Poznaniu z dnia 31 stycznia 2022 r., II AKa 239/21
Standard: 79385 (pełna treść orzeczenia)
Przestępstwo groźby bezprawnej z art. 190 § 1 k.k. ma charakter materialny. Skutkiem jest właśnie wywołanie po stronie ofiary uzasadnionej obawy, że wypowiedziane groźby zostaną spełnione. Brak takiego skutku powoduje, że nie zachodzi dokonanie tego przestępstwa, a możliwa jest wyłącznie odpowiedzialność karna za jego usiłowanie.
Wyrok SN z dnia 20 stycznia 2021 r., V KK 373/19
Standard: 79388 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 79389
Standard: 79371