Niszczenie, uszkadzanie, ukrywanie lub usuwanie dokumentu bez prawa rozporządzania
Niszczenie, uszkadzanie, ukrywanie lub usuwanie dokumentu bez prawa rozporządzania (art. 276 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przestępstwo trwałe przerywa dopiero prawomocny wyrok zatem dopóki on nie zapadnie mamy do czynienia z jednym przestępstwem.
Skazanemu przypisano przestępstwa kwalifikowane z art. 276 k.k. w postaci ukrywania dokumentów, którymi nie miał prawa wyłącznie rozporządzać a zatem w postaci działania o skutkach trwałych (stan przestępny trwa przez cały czas ukrywania dokumentów i to do chwili prawomocnego wyroku skazującego).
Postanowienie SN z dnia 14 listopada 2019 r., V KK 465/19
Standard: 88595 (pełna treść orzeczenia)
Postępowanie nie przyniosło odpowiedzi na pytanie w czyjej dyspozycji powinny znajdować się poszczególne z dokumentów zabezpieczonych u oskarżonego, a z uwagi na upływ czasu trudno uznać, aby można je było w przedmiotowym zakresie efektywnie uzupełnić. Brak zatem podstaw dowodowych do przyjęcia, że przedmiotowe dokumenty znalazły się w posiadaniu R. Z. nie tylko bez wiedzy, ale i wbrew woli osób, którym przysługuje prawo do rozporządzania nimi, co jest elementem konstytutywnym "ukrywania" i "usunięcia" dokumentu w rozumieniu art. 276 k.k.
Rozumowanie Sądu I instancji, iż jeśli "z okoliczności sprawy nie wynika, aby wskazane w zarzucie dokumenty zostały oskarżonemu przekazane celem ich dysponowania", to uprawnione jest ustalenie, że oskarżony swoim zachowaniem wyczerpał dyspozycję art. 276 k.k. jest niedopuszczalne, jako naruszające zasady obowiązującej procedury karnej, gdyż nie ma również dowodów, aby oskarżony posiadał je wbrew woli osób uprawnionych i ukrywał przed nimi miejsce ich przechowywania, co chcąc przypisać oskarżonemu zarzucany występek, należało mu w sposób nie budzący żadnych wątpliwości udowodnić.
Reasumując stwierdzić należy, że ujawnione okoliczności sprawy pozwalały jedynie na ustalenie, że oskarżony dokumenty objęte zarzutem posiadał, co nie było wystarczające do przypisania zarzucanego mu czynu, gdyż samo posiadanie dokumentu przez osobę nieuprawnioną nie jest równoznaczne z "ukrywaniem dokumentu" w rozumieniu art. 276 k.k.
Wyrok SA w Białymstoku z dnia 3 lutego 2015 r., II AKa 247/14
Standard: 6157 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 10195