Przestępstwo naruszenia tajemnicy korespondencji; nieuprawnione zapoznanie się z cudzą pocztą, w tym e-mail art. 267 § 1 k.k.
Bezprawne uzyskanie informacji (art. 267 k.k.) Wolność komunikowania się; ochrona tajemnicy korespondencji (art. 49 Konstytucji i art. 23 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Oskarżony nie był wprawdzie adresatem korespondencji, z którą się bezprawnie zapoznał, tym niemniej każdorazowo w grę wchodziły pisma, których treść mogła bezpośrednio rzutować na jego sytuację życiową, skoro – z racji łączącego go z ówczesną małżonką ustroju majątkowego – odnosiła się ona do licznych zobowiązań finansowych zaciąganych przez nią poza jego wiedzą. Innymi słowy, pomimo jej zaadresowania wyłącznie do pokrzywdzonej, była to korespondencja, która mogła wpływać na jego sytuację majątkową. Nie były to zatem pisma, które w żaden sposób go nie dotyczyły. Otwartą korespondencję oskarżony wykorzystał wyłącznie poprzez złożenie jej w sądzie na użytek wykazywania swoich racji w postępowaniu o zniesienie rozdzielności majątkowej. Przypomnieć też należy, iż w postępowaniu w sprawie rozwodowej, zakończonej prawomocnym już wyrokiem rozwiązującym małżeństwo stron z wyłącznej winy S. M. ( wcześniej K. ) przyjęto, iż ukrywanie przez nią licznych zaciąganych tak przed, jak i w trakcie trwania związku małżeńskiego, zobowiązań finansowych ( do których wszak tylko i wyłącznie odnosiła się korespondencja otwierana przez oskarżonego ), uznano za rażący przejaw naruszenia obowiązku lojalności i szczerości wobec małżonka, mający wpływ na rozkład pożycia. Podkreślić w dalszym toku też należy, iż pokrzywdzona raczej nie była specjalnie zainteresowana korespondencją wysyłaną przez wierzycieli, skoro przez wielomiesięczny okres czasu nie czyniła starań o jej podjęcie ze skrzynki. Na koniec zaś uwypuklić trzeba, że S. M. nie wykazała, by wskutek otwarcia tej korespondencji przez byłego męża i zapoznania się z jej treścią doznała jakiegokolwiek uszczerbku majątkowego bądź niemajątkowego, a także, by jej interesy życiowe doznały wskutek tego pogorszeniu na jakiejkolwiek płaszczyźnie.
Z formalnego punktu widzenia przypisane oskarżonemu zachowania wyczerpywały znamiona występku z art. 267 § 1 kk, wobec czego uniewinnienie oskarżonego od zarzuconego czynu nie było możliwe. Sąd odwoławczy uznał jednak, iż czyn ten cechował na tyle minimalny stopień społecznej szkodliwości, by nie traktować go jako przestępstwo.
Wyrok SO w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 18 maja 2022 r., IV Ka 238/22
Standard: 77735 (pełna treść orzeczenia)
Oskarżony w czasie wykonywania obowiązków służbowych w firmie oskarżyciela posiłkowego korzystał z adresu mailowego i nadanego mu hasła, dzięki temu uzyskiwał dostęp do informatycznych baz danych. Po ustaniu zatrudnienia nie powinien korzystać z dostępu do tych baz, gdyż przestał być osobą do tego uprawnioną. Mimo tego oskarżony uzyskał dostęp do bazy danych zawartych na internetowej platformie zawierającej dane 198 kierowców. Oskarżony nie miał uprawnienia by uzyskiwać dostęp do tej platformy po ustaniu zatrudnienia, a uzyskał ten dostęp po przełamaniu informatycznego zabezpieczenia przedmiotowej bazy. Prowadzi to do uznania, że oskarżony dopuścił się popełnienia przestępstwa określonego w art. 267 § 1 k.k.
Wyrok SR w Legionowie z dnia 6 października 2020 r., II K 1222/19
Standard: 77817 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 13491
Standard: 77738
Standard: 6073
Standard: 7736