Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Ustalenie winy (zamiaru) na podstawie okoliczności przedmiotowych czynu (poszlaki)

Wina, zamiar, strona podmiotowa czynu (art. 9 k.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Udowodnienie strony podmiotowej, w tym zamiaru bezpośredniego, w procesie karnym nastręcza wiele trudności, ponieważ znamiona podmiotowe czynu, będące w istocie przeżyciami wewnętrznymi sprawcy, jego stanami psychicznymi, nie są bezpośrednio dostępne dla innych osób, a tym samym nie poddają się bezpośredniemu badaniu i weryfikacji. O istnieniu i charakterze tych przeżyć (w tym o postaci zamiaru sprawcy) wnioskować można jednak pośrednio, na podstawie ich zewnętrznej emanacji w postaci konkretnych zachowań.

Wielokrotnie w orzecznictwie prezentowane były poglądy, że zamiaru popełnienia przestępstwa nie wolno domniemywać ani się domyślać, lecz musi być on ustalony w sposób pewny, wykluczający jakąkolwiek wątpliwość, w szczególności w wypadku, gdy oskarżony nie przyznaje się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wówczas to ustalenie niezbędnego dla skazania za przestępstwo umyślne zamiaru sprawcy winno odbywać się w oparciu o zewnętrzne przejawy jego zachowania i całokształt przedmiotowych i podmiotowych okoliczności zdarzenia. Dopiero bowiem na podstawie wszystkich okoliczności dotyczących danego wypadku i osoby sprawcy możliwe jest odtworzenie rzeczywistych przeżyć sprawcy i ustalenie, do czego zmierzał, czego chciał, względnie – postępując w określony sposób – co przewidywał i na co się godził.

Możliwe jest więc ustalenie zamiaru sprawcy na podstawie samych tylko przedmiotowych okoliczności, związanych z konkretnym zdarzeniem, w oparciu o sam sposób działania, pod warunkiem jednakże, iż działanie to jest tego rodzaju, że podjęcie go przez sprawcę wskazuje jednoznacznie, bez żadnych w tym zakresie wątpliwości, na cel, do jakiego on zmierzał. Jednoznaczność ta nie może oznaczać niczego innego, jak nieodzowność określonego skutku, gdyż wtedy tylko możliwe jest prawidłowe ustalenie, iż sprawca chciał takiego, a nie innego skutku swego działania (por. wyrok SN z dnia 12.5.1976r., V KR 20/76).

Wyrok SA w Poznaniu z dnia 18 października 2022 r., II AKa 3/22

Standard: 78008 (pełna treść orzeczenia)

Zamiar sprawcy jakkolwiek jest faktem natury psychicznej, to dowodzenie tego faktu następuje na podstawie domniemań faktycznych, natomiast podstawą tego domniemania mogą być wszelkie okoliczności na podstawie których można wyprowadzić wniosek dotyczący realności wypełnienia obietnic złożonych przez sprawcę.

Przyjmuje się, że "zamiar choć istnieje tylko w świadomości sprawcy, jest faktem psychologicznym, podlega więc identycznemu dowodzeniu, jak okoliczności ze sfery przedmiotowej, z zastosowaniem odpowiednich zasad dowodzenia bądź wnioskowania i jeśli sprawca nie wyraził swego zamiaru słowami, wnioskuje się o nim z okoliczności zajścia" (por. postanowienie SN z dnia 22 grudnia 2006 r., II KK 92/06).

Wyrok SA w Lublinie z dnia 3 kwietnia 2018 r., II AKa 73/18

Standard: 78190 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 84 słów. Wykup dostęp.

Standard: 77015

Komentarz składa z 327 słów. Wykup dostęp.

Standard: 8341

Komentarz składa z 490 słów. Wykup dostęp.

Standard: 24941

Komentarz składa z 231 słów. Wykup dostęp.

Standard: 21368

Komentarz składa z 99 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75444

Komentarz składa z 88 słów. Wykup dostęp.

Standard: 39494

Komentarz składa z 213 słów. Wykup dostęp.

Standard: 6053

Komentarz składa z 152 słów. Wykup dostęp.

Standard: 78583

Komentarz składa z 70 słów. Wykup dostęp.

Standard: 78790

Komentarz składa z 263 słów. Wykup dostęp.

Standard: 6054

Komentarz składa z 56 słów. Wykup dostęp.

Standard: 72755

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.