Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Kumulatywna kwalifikacja przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego i z oskarżenia prywatnego

Kumulatywna kwalifikacja prawna czynu (art. 11 § 2 i 3 k.k.) Objęcie przez prokuratora czynu ściganego z oskarżenia prywatnego (art. 60 k.p.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W sprawie o przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego niedopuszczalne jest przyjęcie kumulatywnej kwalifikacji prawnej czynu przewidzianej w art. 11 § 2 k.k., w sytuacji gdy czyn sprawcy wyczerpuje także znamiona przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego, nawet jeżeli uprzednio w tej sprawie prokurator wstąpił do postępowania w trybie art. 60 § 1 k.p.k.

Z uwagi na to, że czyn będący przedmiotem postępowania jest również przestępstwem ściganym z oskarżenia publicznego, w takim wypadku postępowanie karne ulega umorzeniu (art. 17 § 1 pkt 9 k.p.k.). tym bardziej niedopuszczalne jest skazanie oskarżonego przy zmianie kwalifikacji prawnej czynu na przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego w postępowaniu prywatnoskargowym, do którego wstąpił prokurator (art. 60 § 1 k.p.k.).

Postanowienie SN z dnia 18 maja 2017 r., IV KK 453/16

Standard: 41144 (pełna treść orzeczenia)

Przewidziany w art. 11 § 2 k.k. realny zbieg przepisów, nie stanowi jedynie normy kolizyjnej, określającej sposób postępowania w sytuacji, gdy zachowanie sprawcy wyczerpuje znamiona określone w dwóch albo więcej przepisach ustawy, ale przede wszystkim jest instytucją wyrażającą kardynalną zasadę polskiego prawa karnego, zgodnie z którą ten sam czyn może stanowić tylko jedno przestępstwo odpowiadające przestępstwu stypizowanemu przez zbiegające się przepisy, które wchodząc w skład kumulatywnej kwalifikacji tracą swoją samodzielność. Stąd też, realizacja przez oskarżonego znamion przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego, nie nadawała jego czynowi statusu takiego przestępstwa. Zachowanie oskarżonego, oceniane z perspektywy przepisu art. 11 § 1 k.k. stanowiło jedno przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego (por. wyrok SN z dnia 14 stycznia 2010 r. V KK 235/09).

Wyrok SA w Katowicach z dnia 20 listopada 2014 r., II AKa 313/14

Standard: 27414 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 105 słów. Wykup dostęp.

Standard: 77138

Komentarz składa z 376 słów. Wykup dostęp.

Standard: 5979

Komentarz składa z 538 słów. Wykup dostęp.

Standard: 21375

Komentarz składa z 65 słów. Wykup dostęp.

Standard: 41240

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.