Nadzwyczajne złagodzenie kary - charakterystyka
Nadzwyczajne złagodzenie kary (art. 60 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Nadzwyczajne złagodzenie kary jest instytucją o charakterze wyjątkowym, winno mieć zatem zastosowanie jedynie w sytuacjach nieprzeciętnych i nadzwyczajnych, w których okoliczności sprawy wskazują, iż wymierzenie nawet najniższej kary byłoby niewspółmiernie surowe. Nie mogą to być zatem "zwyczajnie uzasadnione" przypadki.
Zastosowanie dobrodziejstwa nadzwyczajnego złagodzenie kary wymaga wykazania, że stopień zawartości bezprawia, którego odzwierciedleniem ma być wymierzona kara, nie uzasadnia wymiaru kary nawet w wysokości równej dolnej granicy ustawowego zagrożenia.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 11 października 2012 r., II AKa 313/12
Standard: 6024 (pełna treść orzeczenia)
Instytucja nadzwyczajnego złagodzenia kary jest jednym z instrumentów sędziowskiego wymiaru kary. Pozwala na właściwą ocenę różnego ro-dzaju czynów wypełniających tę samą kwalifikację prawną, jak i różnorodnych okoliczności charakteryzujących sprawców, których suma niejednokrotnie powoduje, że w odniesieniu do konkretnego sprawcy – nawet najniższa kara przewidziana w sankcji przepisu części szczególnej byłaby zbyt surowa.
Instytucja ta pozwala także na właściwe ukształtowanie represji wobec sprawców czynów o ograniczonym stopniu bezprawności, winy, szkodliwości społecznej, zapewnia sprawiedliwy wymiar kary za przestępstwa popełnione w innej formie stadialnej niż dokonanie lub w innej formie zjawiskowej niż sprawstwo.
Nadzwyczajne złagodzenie kary uregulowane w art. 60 § 1 k.k. ma charakter uniwersalny – może więc mieć zastosowanie do sprawcy każdego przestępstwa, o ile wystąpią przesłanki określone w art. 60 § 1 lub 2 k.k., a jdnocześnie fakultatywny – zatem jego zastosowanie jest prawem, a nie obowiązkiem sądu.
Sąd Najwyższy w licznych orzeczeniach jednolicie prezentował stanowisko, zwracając uwagę na fakultatywny charakter nadzwyczajnego złagodzenia kary określonego w art. 60 § 1 k.k., że nie jest możliwa ocena zastosowania lub niezastosowania tej instytucji jako obrazy prawa materialnego.
Postanowienie SN z dnia 12 grudnia 2007 r., III KK 245/07
Standard: 42619 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 41253
Standard: 39979
Standard: 39932
Standard: 40033
Standard: 40135