Zabezpieczenie roszczeń niepieniężnych
Zabezpieczenie roszczeń niepieniężnych (art. 755 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Art. 755 k.p.c., nakazuje sądowi udzielić zabezpieczenia w taki sposób, jaki stosownie do okoliczności uzna za odpowiedni, nie wyłączając sposobów przewidzianych do zabezpieczenia roszczeń pieniężnych.
Przy wyborze sposobu zabezpieczenia sąd winien uwzględniać interesy stron lub uczestników postępowania w takiej mierze, aby uprawnionemu zapewnić należytą ochronę, o obowiązanego nie obciążać ponad potrzebę (art. 730 1 § 3 k.p.c.).
Decydując o sposobie zabezpieczenia, sąd jest związany żądaniem wniosku (art. 738 k.p.c.). Oceny prawdopodobieństwa istnienia roszczenia Sąd dokonuje z reguły jedynie w oparciu o twierdzenia uprawnionego oraz dostarczony przez niego materiał dowodowy. Istotą postępowania zabezpieczającego jest to, że Sąd dokonuje jedynie wstępnej analizy dostarczonego przez wnioskodawcę materiału dowodowego. W tym postępowaniu nie jest konieczne udowodnienie roszczenia, wystarczy jego uprawdopodobnienie.
Postanowienie SA w Katowicach z dnia 12 czerwca 2017 r., V ACz 553/17
Standard: 8304 (pełna treść orzeczenia)
Sąd rozstrzygając o zakresie udzielonego zabezpieczenia roszczenia niepieniężnego bierze pod uwagę treść wniosku o udzielenie zabezpieczenia w zakresie sposobu zabezpieczenia, o czym mowa w art. 736 k.p.c., kierując się wskazaniami przepisu art. 755 § 1 k.p.c., który pozostawia swobodę w jego określeniu przywołując przykładowy sposoby udzielenia zabezpieczenia. Stosownie do zapisu art. 755 § 1 k.p.c. jeżeli przedmiotem zabezpieczenia nie jest roszczenie pieniężne, sąd udziela zabezpieczenia w taki sposób, jaki stosownie do okoliczności uzna za odpowiedni, nie wyłączając sposobów przewidzianych dla zabezpieczenia roszczeń pieniężnych. W szczególności sąd może między innymi ustanowić zakaz zbywania przedmiotów lub praw objętych postępowaniem (pkt 2).
Art. 755 § 1 k.p.c. nie zawiera zamkniętego katalogu dopuszczalnych sposobów zabezpieczenia i nie wyklucza zakazu obciążania nieruchomości jako sposobu zabezpieczenia roszczenia niepieniężnego.
Postanowienie SA w Krakowie z dnia 27 września 2016 r., I ACz 1528/16
Standard: 5928 (pełna treść orzeczenia)