Powództwo opozycyjne na podstawie art. 840 § 1 pkt 1 k.p.c.

Powództwo opozycyjne (art. 840 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Dłużnik może oprzeć powództwo przeciwegzekucyjne nakwestionowaniu istnienia obowiązku stwierdzonego tytułem egzekucyjnym niebędącym orzeczeniem sądu – art.  840 §  1 pkt  1 k.p.c.

Z treści art. 840 § 1 pkt 1 k.p.c. wynika, że możliwość podniesienia zarzutów opartych na tej podstawie prawnej dotyczy takich tytułów wykonawczych, które nie stanowią orzeczeń sądu. Jeżeli tytuł nie korzysta z powagi rzeczy osądzonej, dłużnik może formułować zarzuty dotyczące samego obowiązku stwierdzonego tytułem egzekucyjnym, gdy obowiązek ten nie powstał albo gdy obowiązek wygasł na skutek zdarzeń wywołujących skutki prawne, które miały miejsce po jego powstaniu. Mogą one dotyczyć także zdarzeń powołanych jako podstawa przejścia praw lub obowiązków albo warunków, od których wystąpienia było uzależnione nadanie klauzuli wykonalności, a które wierzyciel wykazał w sposób przewidziany w przepisach regulujących postępowanie o nadanie tytułowi klauzuli wykonalności.

Wyrok SN z dnia 19 stycznia 2024 r., II CSKP 1628/22

Standard: 88653 (pełna treść orzeczenia)

W drodze powództwa opartego na podstawie wymienionej w art. 840 § 1 pkt 1 k.p.c. można powoływać się na zdarzenia zaistniałe przed powstaniem tytułu egzekucyjnego, a zatem dłużnik może podnosić zarzut, iż sam tytuł egzekucyjny zawiera treść nie odpowiadającą rzeczywistemu stanowi rzeczy. Nie dotyczy to jednakże tytułów egzekucyjnych, które chroni zawisłość sporu i powaga rzeczy osądzonej, to jest prawomocnych orzeczeń sądowych.

Możliwość powoływania się na inne zdarzenia zaistniałe przed powstaniem tytułu egzekucyjnego może dotyczyć innych niż prawomocne orzeczenia sądowe tytułów egzekucyjnych, takich jak: aktów notarialnych zawierających oświadczenie o poddaniu się egzekucji, ugód sądowych, ugód zawartych przed sądem polubownym, bankowych tytułów egzekucyjnych. Takie tytuły nie korzystają z powagi rzeczy osądzonej, albowiem tytuł wykonawczy nie powstaje w wyniku nadania klauzuli wykonalności orzeczeniu sądowemu, będącemu wynikiem merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Stąd też postępowanie toczące się na skutek wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego jest pierwszym postępowaniem sądowym, w którym dochodzi do merytorycznego rozpoznania sprawy.

W drodze powództwa opartego na podstawie wymienionej w art. 840 § 1 pkt 1 k.p.c. wykluczone jest kwestionowanie ustaleń prawomocnych orzeczeń sądowych, prowadziłoby to bowiem do ponownego rozpoznania sprawy już rozstrzygniętej, a takim celom służą jedynie środki zaskarżenia.

Wyrok SO w Suwałkach z dnia 29 czerwca 2017 r., I C 408/16

Standard: 8308 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 140 słów. Wykup dostęp.

Standard: 8866

Komentarz składa z 201 słów. Wykup dostęp.

Standard: 5893

Komentarz składa z 69 słów. Wykup dostęp.

Standard: 57073

Komentarz składa z 140 słów. Wykup dostęp.

Standard: 9226

Komentarz składa z 426 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32361

Komentarz składa z 323 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32356

Komentarz składa z 364 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32208

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.