Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Powództwo opozycyjne na podstawie art. 840 § 1 pkt 1 k.p.c.

Powództwo opozycyjne (art. 840 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W drodze powództwa opartego na podstawie wymienionej w art. 840 § 1 pkt 1 k.p.c. można powoływać się na zdarzenia zaistniałe przed powstaniem tytułu egzekucyjnego, a zatem dłużnik może podnosić zarzut, iż sam tytuł egzekucyjny zawiera treść nie odpowiadającą rzeczywistemu stanowi rzeczy. Nie dotyczy to jednakże tytułów egzekucyjnych, które chroni zawisłość sporu i powaga rzeczy osądzonej, to jest prawomocnych orzeczeń sądowych.

Możliwość powoływania się na inne zdarzenia zaistniałe przed powstaniem tytułu egzekucyjnego może dotyczyć innych niż prawomocne orzeczenia sądowe tytułów egzekucyjnych, takich jak: aktów notarialnych zawierających oświadczenie o poddaniu się egzekucji, ugód sądowych, ugód zawartych przed sądem polubownym, bankowych tytułów egzekucyjnych. Takie tytuły nie korzystają z powagi rzeczy osądzonej, albowiem tytuł wykonawczy nie powstaje w wyniku nadania klauzuli wykonalności orzeczeniu sądowemu, będącemu wynikiem merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Stąd też postępowanie toczące się na skutek wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego jest pierwszym postępowaniem sądowym, w którym dochodzi do merytorycznego rozpoznania sprawy.

W drodze powództwa opartego na podstawie wymienionej w art. 840 § 1 pkt 1 k.p.c. wykluczone jest kwestionowanie ustaleń prawomocnych orzeczeń sądowych, prowadziłoby to bowiem do ponownego rozpoznania sprawy już rozstrzygniętej, a takim celom służą jedynie środki zaskarżenia.

Wyrok SO w Suwałkach z dnia 29 czerwca 2017 r., I C 408/16

Standard: 8308 (pełna treść orzeczenia)

Nie budzi wątpliwości, że ograniczenie o jakim mowa w art. 840 § 1 pkt 1 k.p.c., a odnoszące się do tytułów egzekucyjnych niebędących orzeczeniami sądu, nie obejmuje swym zakresu ugód sądowych. Ugoda taka orzeczeniem sądu bowiem nie jest. Jest tylko przed nim zawarta. Inaczej mówiąc o ile dłużnik nie może w drodze powództwa przeciwegzekucyjnego zmierzać do wzruszenia prawomocnego rozstrzygnięcia sądu stanowiącego tytuł egzekucyjny, to może przeczyć treści innych tytułów egzekucyjnych, których nie chroni prawomocność materialna czy zawisłość sporu, a więc m.in.: ugody sądowej, ugody zawartej przed sądem polubownym, aktu notarialnego, bankowego tytułu egzekucyjnego (wyrok SA w Krakowie z dnia 20 kwietnia 2016 r., I ACa 27/16).

Wyrok SO w Poznaniu z dnia 27 kwietnia 2017 r., XVIII C 128/15

Standard: 8866 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 201 słów. Wykup dostęp.

Standard: 5893

Komentarz składa z 69 słów. Wykup dostęp.

Standard: 57073

Komentarz składa z 140 słów. Wykup dostęp.

Standard: 9226

Komentarz składa z 426 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32361

Komentarz składa z 323 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32356

Komentarz składa z 364 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32208

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.