Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wtórne postępowanie upadłościowe (art. 405 Pr.Up.)

Wtórne postępowanie upadłościowe (art. 405 – 412 Pr.Up.)

Wyświetl tylko:

Krąg podmiotów uprawnionych do wszczęcia wtórnego postępowania upadłościowego zakreśla art. 407 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. Nr 60, poz. 535 ze zm.).

Uchwała SN z dnia 20 stycznia 2010 r., III CZP 115/09

Standard: 70789 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Musi zostać spełnionych szereg warunków, aby było możliwe wszczęcie wtórnego postępowania upadłościowego. Po pierwsze musi nastąpić skuteczne wszczęcie głównego postępowania upadłościowego przez któryś z sądów Państwa Członkowskiego. Po drugie musi zostać złożony wniosek o wszczęcie wtórnego postępowania upadłościowego przez podmiot legitymowany zgodnie z art. 29 rozporządzenia 1346/2000, w następstwie którego Sąd kraju drugiego uzna skutki wszczęcia postępowania głównego w Państwie Członkowskim.

Zdaniem Sądu, na aprobatę nie mogą jednak zasługiwać twierdzenia Wnioskodawcy dotyczące samej legitymacji do wniesienia wniosku o wtórne postępowanie upadłościowe. Otóż materia ta uregulowana została szczegółowo w polskim ustawodawstwie, w ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze oraz w 27 Rozporządzeniu Rady (WE) nr 1346/2000 z dnia 29 maja 2000 r. w sprawie postępowania upadłościowego.

Ustawa Prawo upadłościowe i naprawcze tematyce wtórnego postępowania naprawczego poświęca cały Tytuł IV, w którym art. 407 jasno określa, iż Sąd wszczyna wtórne postępowanie upadłościowe, jeżeli wnosi o to wierzyciel mający miejsce zamieszkania lub siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej. Polski ustawodawca wprost określił, jakie podmioty są legitymowane do wszczęcia procedury przed polskim Sądem.

Sąd analizując przepisy ustawy "Prawo upadłościowe i naprawcze" oraz Rozporządzenia Rady (WE) nr 1346/2000 z dnia 29 maja 2000 r. w sprawie postępowania upadłościowego doszedł do konstatacji, że artykuł 29 lit. b) "Rozporządzenia" (zgodnie z którym: poza zarządcą w postępowaniu głównym, wniosek o wszczęcie wtórnego postępowania upadłościowego może zgłosić wyłącznie: "każda inna osoba lub organ uprawniony do zgłoszenia wniosku zgodnie z prawem Państwa Członkowskiego, na którego terytorium wnosi się o wszczęcie wtórnego postępowania upadłościowego"), dotyczy wniosku o wszczęcie postępowania wtórnego, a takim właśnie jest wniosek w niniejszym postępowaniu.

Zdaniem Sądu, cytowany powyżej przepis Rozporządzenia Rady (WE) [...] stanowi w tym przypadku odesłanie, które w kwestii legitymacji czynnej do złożenia wniosku o wszczęcie wtórnego postępowania upadłościowego (na terenie Rzeczypospolitej) odsyła do przepisów prawa krajowego. W przedmiotowej sprawie zastosowanie w tym zakresie ma ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. "Prawo upadłościowe i naprawcze".

Siedzibą Wnioskodawcy są Stany Zjednoczone, toteż z mocy przepisów ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, legitymacja czynna Wnioskodawcy w niniejszej sprawie została wyłączona.

Nadmienić należy, iż funkcją przepisów dotyczących wtórnego postępowania upadłościowego jest ochrona Wierzycieli zamieszkałych lub posiadających siedzibę w kraju, w którym postępowanie ma zostać wszczęte. Instytucja wtórnego postępowania upadłościowego winna ułatwiać dochodzenie roszczeń przez tych wierzycieli przed Sądem Krajowym - w przedmiotowej sprawie Sądem polskim. Sąd nie znajduje uzasadnionych przesłanek by wierzyciel mający siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej miał interes w ogłoszeniu wtórnego postępowania upadłościowego w Rzeczypospolitej Polskiej, skoro swych praw dochodzić może przed Sądem kraju, w którym ogłoszono główne postępowanie upadłościowe - tj. Republice Francuskiej.

Postanowienie SR w Rzeszowie z dnia 22 maja 2009 r., V GU 17/09

Standard: 5825

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.