Niezawiadomienie uczestnika o rozprawie a nieważność postępowania
Postępowanie, rozprawa; uczestnicy postępowania o stwierdzenie nabycia spadku (art. 669 k.c.)
Nie ulega wątpliwości, że we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku wnioskodawca podał błędny adres jednej z uczestniczek postępowania – D. L. – wnioskodawczyni w niniejszej sprawie. Na skutek tego D. L. nie otrzymała sądowego wezwania na rozprawę w sprawie IV Ns 1333/04. Po przeprowadzeniu rozprawy, na którą stawili się wnioskodawca K. L. (2) oraz druga uczestniczka A. S. (2) Sąd wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po M. L.. Wnioskodawczyni z powyższego faktu wywodzi nieważność postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po M. L.. W ocenie wnioskodawczyni brak sądowego zawiadomienia o rozprawie pozbawił ją możliwości obrony jej praw. Z taką argumentacją nie sposób się zgodzić.
Niewątpliwie stosownie do treści art. 379 pkt 5 k.p.c., który ma zastosowanie w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku na mocy art. 13 § 2 k.p.c., nieważność postępowania zachodzi, jeśli strona została pozbawiona możności obrony swych praw. Ma to miejsce m. in. wtedy, gdy strona nie została wezwana na rozprawę lub wezwanie zostało wysłane na błędny adres. Skutkiem takiej sytuacji jest brak udziału strony w posiedzeniu sądowym, a co za tym idzie - brak możliwości podnoszenia twierdzeń i zgłaszania dowodów na ich poparcie.
W sprawie IV Ns 1333/04 nie miała jednak miejsca taka sytuacja. Wnioskodawczyni mimo braku sądowego zawiadomienia o terminie rozprawy miała wiedzę o jej terminie, co sama przyznała we wniosku (k. 6). O terminie rozprawy poinformował wnioskodawczynię jej ojciec. Wnioskodawczyni mogła zatem stawić się na rozprawę, brać w niej udział i zgłaszać stosownie wnioski, ale mimo wiedzy o terminie rozprawy nie stawiła się w sądzie. W takiej sytuacji nie może być mowy o tym, aby wnioskodawczyni była pozbawiona możliwości obrony swoich praw w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku po M. L. – jej niestawiennictwo na rozprawie nie było bowiem spowodowane nieświadomością o toczącym się postępowaniu, a skutkiem jej wyboru.
Jedynie ubocznie należy zauważyć, że nieprawidłowość w zawiadomieniu wnioskodawczyni o terminie rozprawy w sprawie IV Ns 1333/04 nie wynikała z błędów Sądu. Sąd doręczył zawiadomienie na adres wskazany przez wnioskodawcę i stosownie do przepisów obowiązujących w dacie rozprawy uznał to zawiadomienie za doręczone w drodze awizacji.
Wyrok SR dla m. st. Warszawy z dnia 31 października 2014 r., I Ns 531/11
Standard: 5781 (pełna treść orzeczenia)