Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zamknięcie rozprawy przed ukończeniem postępowania dowodowego

Zamknięcie rozprawy przed ukończeniem postępowania dowodowego (art. 224 § 2 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Kontradyktoryjność procesu wymaga zapewnienia, aby strony mogły przedstawić swoje racje i dowody istotne dla rozstrzygnięcia sprawy na rozprawie, z możliwością ustosunkowania się do nich. Zamknięcie rozprawy jest możliwe dopiero, gdy postępowanie dowodowe zostanie zakończone. Wyjątek w art. 224 § 2 k.p.c. dotyczy takich okoliczności, które nie wymagają rozprawy. Nie należy do nich przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego, nawet jeśli opinia ta ma być tylko uzupełniona, ale stanowi podstawowy dowód rozstrzygnięcia w zakresie wysokości odszkodowania, która to wysokość, jak i samo odszkodowanie są kwestionowane przez pozwanego.

Dla przeprowadzenia zarządzonego przez Sąd dowodu należało więc przeprowadzić rozprawę, która w sytuacji doręczenia Sądowi przez biegłego żądanego dokumentu powinna zostać ponownie otwarta. Stronie pozwanej powinno się umożliwić wypowiedzenie się co do treści złożonej opinii, co jeśli by na to zasługiwało, mogło być uwzględnione przez sąd przy wydawaniu wyroku.

Wyrok SN z dnia 13 września 2012 r., V CSK 381/11

Standard: 69497 (pełna treść orzeczenia)

Regulacja z art. 224 k.p.c. oznacza, iż charakteryzująca postępowanie cywilne kontradyktoryjność oraz obowiązek zapewnienia stronom możności obrony swych praw, pozwala na zamknięcie rozprawy, jedynie gdy wskazane przez nie istotne dla sprawy dowody zostały przeprowadzone, a stronom umożliwiono ustosunkowanie się do nich, zaś zamknięcie rozprawy przed ukończeniem postępowania dowodowego może nastąpić tylko sytuacji opisanej dyspozycją normy cytowanego art. 224 § 2 k.p.c., a więc jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy strony wypowiedziały się lub co najmniej miały możliwość wypowiedzenia się co do faktów będących przedmiotem tego dowodu (por. wyrok SN z dnia 22 lipca 2004 r., II CK 423/03).

Wyrok SA w Katowicach z dnia 21 lutego 2012 r., III AUa 1310/11

Standard: 5700

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.