Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zabezpieczenie dowodu (art. 310 k.p.c.)

Zabezpieczenie dowodu (art. 310 - 315 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Dla zabezpieczenia dowodu potrzebne jest wykazanie interesu prawnego wnioskodawcy w dokonaniu takiej czynności. Przesłanka interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia dowodu istnieje i jest niejako "ukryta" pod postacią ogólnego warunku dopuszczalności zabezpieczenia wyrażonego jako potrzeba " stwierdzenia istniejącego stanu rzeczy". Wskazana wcześniej w przepisie art. 310 k.p.c. obawa, że przeprowadzenie dowodu stanie się niewykonalne lub zbyt utrudnione, stanowi tylko szczególną postać ogólnej potrzeby stwierdzenia istniejącego stanu rzeczy.

Zabezpieczenie dowodów ma charakter prewencyjny. Zapewnia ochronę przed powstaniem negatywnych skutków pewnych zdarzeń, których ziszczenie może wiązać się zarówno z działaniem podmiotów, w tym również uczestników postępowania cywilnego, a także zachodzących niezależnie od ich aktywności (np. siła wyższa, upływ czasu).

Dominuje obecnie zapatrywanie, że instytucja zabezpieczenia dowodów odnosi się do wszystkich środków dowodowych. Jednak dowód z opinii biegłego ma specyficzny charakter i znaczenie dla postępowania sądowego dlatego zachodzą pewne odmienności w stosunku do innych środków dowodowych (w szczególności zeznań świadków), co do możliwości jej wykorzystania w później wszczętym procesie cywilnym.

Dowód z opinii biegłego przeprowadzony w ramach zabezpieczenia dowodu przed wszczęciem postępowania, kiedy nie został jeszcze zebrany materiał dowodowy, a potrzeba zabezpieczenia wynika jedynie z ogólnej potrzeby stwierdzenia istniejącego stanu rzeczy, nie może być przydatny w procesie, w którym przeprowadzono szereg innych dowodów, do których biegły nie miał szans się ustosunkować.

Wyrok SA w Łodzi z dnia 9 listopada 2017 r., I ACa 175/17

Standard: 20668 (pełna treść orzeczenia)

Zabezpieczenia dowodu można dokonać przed wszczęciem sprawy, na każdym stadium postępowania cywilnego, a także po prawomocnym zakończeniu procesu w celu wznowienia postępowania, jak również w trakcie zawieszenia postępowania. Warunkiem jest dopuszczalność drogi sądowej oraz istnienie jurysdykcji krajowej w sprawie, w której ma być dokonane zabezpieczenie dowodu.

Postanowienie SO w Gdańsku z dnia 3 lutego 2017 r., VII Pz 27/17

Standard: 58715 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 437 słów. Wykup dostęp.

Standard: 5591

Komentarz składa z 85 słów. Wykup dostęp.

Standard: 55836

Komentarz składa z 85 słów. Wykup dostęp.

Standard: 20667

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.